Drobnoustroje w roli pestycydów
Dotychczas rolnicy tradycyjnie stosowali pestycydy i nawozy chemiczne do zwalczania chorób roślin i wspomagania ich wzrostu, jednak niedawno UE wycofała pewne agrochemikalia ze względów bezpieczeństwa. Aby stworzyć alternatywne metody leczenia roślin, w ramach wspieranej ze środków UE alternatywy MYCOCROP (Using mycorrhizal-induced resistance as a sustainable alternative to chemical pesticides in cereal agriculture) zbadano, w jaki sposób grzyby mikoryzy i szczepy ryzobakterii wspomagające wzrost roślin wchodzą w interakcje, pozwalając chronić pszenicę przed chorobami.
Badacze dokonali okulizacji dwóch różnych odmian pszenicy grzybami mikoryzy, ryzobakteriami lub jednymi i drugimi. Następnie przyjrzeli się masie roślin i zawartości chlorofilu, a także ocenili, w jakim stopniu grzyby i ryzobakterie skolonizowały korzenie każdej z odmian.
Z badania wynika, że kolonizacja korzeni przez grzyby mikoryzy i ryzobakterie różni się w zależności od odmiany pszenicy. Badacze zaobserwowali także, że grzyby mikoryzy doprowadziły do zwiększenia liczby ryzobakterii na korzeniach pszenicy. Co ciekawe, grzyby zwerbowały inne ryzobakterie do zasiedlenia korzeni roślin, na których nie dokonano inokulacji wybranym szczepem.
Gdy grzyby mikoryzy i ryzobakterie skolonizowały korzenie, wspólnie przystąpiły do umacniania systemu odpornościowego pszenicy. To potwierdziło, że w określonych odmianach pszenicy grzyby mikoryzy mogą wspomóc ochronę przed chorobami i zwiększyć produktywność dzięki skłanianiu ryzobakterii wspomagających wzrost roślin do zasiedlenia korzeni pszenicy.
Wiedząc, na które odmiany pszenicy grzyby mikoryzy mają najsilniejszy wpływ, rolnicy będą mogli hodować rośliny skuteczniej przyciągające korzystne mikroorganizmy, jak ryzobakterie. Mogą także stosować inokulację roślin w polu obydwoma drobnoustrojami jako tanią i przyjazną dla środowiska alternatywę dla nawozów sztucznych i pestycydów.
Źródło: www.cordis.europa.eu
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje