Znaczący wzrost zakażeń wirusem Zika
Wraz z sezonem na komary w Europie "możliwość lokalnej transmisji w powiązaniu z prawdopodobnymi zakażeniami drogą płciową mogą przełożyć się na znaczący wzrost liczby osób zakażonych Ziką i komplikacji" medycznych wywołanych przez wirusa - powiedziała na konferencji w Paryżu Marie-Paule Kieny w WHO.
W Instytucie Pasteura w stolicy Francji w poniedziałek i we wtorek obraduje ponad 600 ekspertów i badaczy na międzynarodowej konferencji poświęconej wirusowi, który powoduje m.in. mikrocefalię u niemowląt.
"Wraz ze wzrostem temperatur w Europie z nadejściem lata dwa gatunki komara z rodziny Aedes, które są znane z przenoszenia wirusa, zaczną się przemieszczać" - zwróciła uwagę przedstawicielka WHO.
Mimo wielu badań naukowcy nie są pewni, jak długo wirus może przetrwać w organizmie człowieka; nie znają też stopnia ryzyka zakażeniem drogą seksualną, choć do tej pory za niemal wyłączne źródło zakażenia uważano komary.
Instytut Pasteura szacuje, że w Brazylii, która jest głównym ogniskiem epidemii, odnotowano ok. 1,5 mln przypadków. Na kontynencie amerykańskim oczekuje się w sumie 3-4 mln przypadków. Przypadki zakażenia stwierdzono też we Francji i sześciu krajach Europy.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje