Nowatorska terapia biosynetyczną wątrobą
Członkowie finansowanego przez UE konsorcjum BALANCE (Development of a bioartificial liver therapy in acute liver failure) stworzyli i udoskonalili AMC-BAL i przebadali BAL na dużym modelu przedklinicznym. Ustalono, że ta linia komórkowa jest stabilna czynnościowo i nie tworzy guzów podczas wzrostu na miękkim agarze lub w mysim modelu in vivo. Bioreaktor został dostosowany do większej skali i sprostał prawnym wymogom bezpieczeństwa biologicznego i chemicznego, fizycznej integralności i funkcjonalności. Warunki prowadzenia kultury HepaRG-BAL zostały zoptymalizowane i stwierdzono, że prowadzenie kultur BAL zmniejsza czułość na toksyczność osocza, co sugeruje, że stosowanie BAL w postaci pojedynczych, powtarzanych zabiegów zwiększa skuteczność terapii, zmniejszając jednocześnie koszty.
Z powodzeniem stworzono odpowiedni, niebędący człowiekiem, model kliniczny przedawkowania paracetamolu. Główne badanie wykazało, że leczenie za pomocą BAL wyraźnie spowolniło uszkodzenie nerek, mięśni i wątroby lub nawet odwróciło te procesy. Trwają dalsze badania próbek z biobanku.
Stworzono dokumentację potrzebną do uzyskania pozwoleń prawnych na rozpoczęcie badań klinicznych w Europie, w tym protokół kliniczny i formularze raportów przypadków, dostępne na stronie internetowej projektu. Zostaną one użyte w przyszłych, pełnych badaniach klinicznych.
Sfinalizowano analizę rynkową i biznesplan, jako przygotowanie do dalszych badań i planowanych na później poszczególnych faz klinicznych. Potencjalny wpływ skutecznego systemu BAL na opiekę zdrowotną jest ogromny. W przyszłości może to dać tysiącom pacjentów lepsze perspektywy przetrwania ciężkiej niewydolności wątroby.
Źródło: www.cordis.europa.eu
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje