Nowe metody leczenia chorób serca
Celem projektu ANTCARD (Analogues of thromboxane for the treatment of cardiovascular disease), finansowanego ze środków UE, było opracowanie nowych metod leczenia choroby serca. Obecnie pacjentom z grupy ryzyka podaje się leki przeciwmiażdżycowe, które zapobiegają tworzeniu się skrzepów. Zdarza się, że te rozrzedzające krew leki, jak np. aspiryna czy klopidogrel, mają bardzo przykre skutki uboczne.
Aspiryna rozcieńcza krew, blokując produkcję tromboksanu, związku, który wspomaga krzepnięcie krwi. Szlak biochemiczny, który odpowiada za tworzenie tromboksanu, produkuje także prostaglandyny chroniące błonę śluzową żołądka. W związku z tym do skutków ubocznych aspiryny należą poważne problemy gastryczne, takie jak wrzody.
Naukowcy znaleźli sposób na zablokowanie aktywującego płytki krwi tromboksanu bez wpływu na produkcję prostaglandyny. Zamiast blokować szlak biochemiczny, który produkuje tromboksan i prostaglandyny, opracowali przeciwciała, które łączą się z tromboksanem i dezaktywują go.
Badacze rozpoczęli od stworzenia stabilnych, syntetycznych wersji tromboksanu, z których następnie utworzyli przeciwciała. Oprócz wyprodukowania tromboksanu w celu stworzenia odpowiednich przeciwciał, opracowane metody mogą także posłużyć do produkcji leków na bazie prostaglandyny.
Projekt ANTCARD stanowi punkt wyjściowy do produkcji leków przeciw chorobom serca, wywołujących znacznie mniej skutków ubocznych. Ponieważ aż 47% wszystkich zgonów w Europie spowodowanych jest chorobami układu krążenia, odkrycie to może mieć potężny wpływ zarówno na społeczeństwo, jak i na przemysł farmaceutyczny.
Źródło: www.cordis.europa.eu
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje