Zdrowa żywność w zapobieganiu cukrzycy
Mając to na uwadze, naukowcy z finansowanego przez UE projektu LUPIN-CHALLENGE (Characterization of lupin b-conglutin seed proteins with a focus on health benefits and their role in allergenicity) zaproponowali wykorzystać zdrowotne aspekty Lupinus angustifolius (NLL). NLL jako zdrowa żywność ma wiele korzystnych działań w związku z wysoką zawartością białka i błonnika. Może potencjalnie obniżać ciśnienie krwi i zmniejszać ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Ma też działanie przeciwcukrzycowe, które przypomina metforminę — pierwszy lek na cukrzycę typu 2. Jednakże białka nasion roślin z rodzaju łubinowatych mogą potencjalnie powodować alergie pokarmowe.
Naukowcy postawili sobie za cel poznanie molekularnych podstaw tych efektów. Uzyskali łubin z mutacjami poszczególnych genów b-konglutyny i odkryli ważne oddziaływanie pomiędzy określonymi białkami z grupy b-konglutyn a insuliną człowieka. Konglutyny aktywują szlak sygnałowy insuliny i wykazują korzystne działanie poprzez nasilenie ekspresji określonych genów. Jest to niezwykle ważna obserwacja w kontekście profilaktyki i leczenia cukrzycy.
Badanie karmy na myszach potwierdziło ryzyko alergii na b-konglutyny i ujawniło szereg dalszych polipeptydów immunoreaktywnych. Odkryto ponadto, że epitopy limfocytów B i T mogą warunkować jednolitą lub zróżnicowaną reaktywność konglutyn.
Wyniki projektu LUPIN-CHALLENGE niewątpliwie znacząco poszerzyły wiedzę na temat korzyści medycznych z białek nasion NLL. Wygenerowana wiedza może prowadzić do stworzenia naukowo poświadczonej żywności, wzbogaconej w specyficzne składniki NLL.
Źródło: www.cordis.europa.eu
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje