Brunatna tkanka tłuszczowa w walce z otyłością
Bieżące badania ujawniły zdolność aktywowanej tkanki BAT do zwiększenia zużycia glukozy i wrażliwości ustroju na insulinę u pacjentów na nią opornych. Badacze uważają, że aktywacja nawet tak małej ilości tkanki BAT jak 50 g może przekładać się na wzrost wydatku energetycznego o 20%. Uniwersytety, instytucje badawcze i przedsiębiorstwa biotechnologiczne pracowały pod egidą projektu DIABAT (Recruitment and activation of brown adipocytes as preventive and curative therapy for type 2 diabetes) nad aktywacją brunatnych komórek tłuszczowych, aby przyspieszyć metabolizm i walczyć z otyłością.
Zespół DIABAT stworzył nowatorskie modele zwierzęce i komórkowe, jak również rutynowe protokoły oraz standardowe procedury operacyjne. Przy użyciu tych narzędzi i technik uzyskano wgląd w różnicowanie, funkcjonowanie i regulację fizjologiczną brunatnych adipocytów. Zidentyfikowano również nowe szlaki aktywacji lub indukowania formowania komórek BAT.
W celu monitorowania parametrów metabolicznych związanych z tkanką BAT naukowcy z projektu DIABAT skonstruowali prototypowe moduły do konstrukcji mobilnych urządzeń monitorujących organizm człowieka. Stworzono również odpowiednie techniki obrazowania i analizy, a następnie zaobserwowano in situ działanie BAT u ludzi. Poczyniono intrygujące i ważne odkrycie, że przystosowanie do zimna pomaga w zwalczaniu insulinooporności w przypadku cukrzycy typu 2.
Badacze wykryli i zweryfikowali wiele związków odżywczych i farmakologicznych, które modulują aktywację komórek BAT i BRITE. Stwierdzono, że jeden z typów kwasu żółciowego aktywuje BAT i termogenezę człowieka.
Wyniki projektu DIABAT opublikowano w ponad 120 artykułach naukowych w prasie branżowej i artykułach przeglądowych oraz w wielu publikacjach wspólnych. Inne działania informacyjne obejmują publikację broszury i doniesień prasowych.
Terapie wykorzystujące energetycznie BAT mogą skutecznie leczyć zaburzenia metaboliczne bez ryzyka związanego z konwencjonalnymi metodami. Wyniki projektu utorowały drogę na rynek technologiom regeneracyjnym projektu DIABAT, co powinno zwiększyć konkurencyjność europejskiego sektora biomedycznego.
Źródło: www.cordis.europa.eu
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje