MRI w terapii guzów mózgu u dzieci
Pomiar temperatury musi być dokładny, aby był użyteczny klinicznie. Termometria MRS jest miarą przesunięcia chemicznego między pozycją widmową wody a niezależną temperaturą odniesienia. Pozycja wody zależy od temperatury, lecz mają na nią również wpływ inne czynniki, takie jak stężenie jonów i szybka wymiana chemiczna. Te nietermiczne czynniki mogą dostarczyć dodatkowych informacji o mikrośrodowisku tkankowym. Uczestnicy finansowanego przez UE projektu PTMETMRI (Probing the tissue microenvironment of tumours by Magnetic Resonance Imaging) badali takie czynniki, aby zwiększyć dokładność pomiaru temperatury i zbadać mikrośrodowisko guza.
MRS jest wykorzystywana do pomiaru aktywności metabolicznej mózgu, dostarczając danych o stężeniu różnych metabolitów. Kliniczna część projektu dotyczyła pomiaru temperatury dwóch typów guza mózgu często występujących u dzieci, jako uzupełnienia dotychczas używanych technik MRS. Wstępne wyniki pokazały, że stężenie jonów i zawartość białek (wymiana chemiczna) wpływały na termometryczne pomiary MRS.
Do badania termometrycznych pomiarów MRS wybrano guzy wysokozłośliwe (rdzeniak zarodkowy) i niskozłośliwe (glejak o niskiej złośliwości). Wyniki pokazały, że wysokozłośliwe typy guzów miały o ~1,4°C niższą temperaturę w porównaniu z glejakami o niskiej złośliwości. Wyniki nie potwierdziły oczekiwań, jako że wysokozłośliwe typy guzów mają wyższą aktywność metaboliczną, która podnosi temperaturę. Wyraźne różnice w stężeniu jonów w obrębie guzów mogą zaburzać wyniki pomiarów. Reasumując, stwierdzono że glejaki o niskiej złośliwości mają wyższe stężenie jonów, a ten aspekt środowiska guza może służyć do oceny jego funkcjonowania.
Badanie PTMETMRI udowodniło potencjał termometrii MRS rozróżniania między typami guzów, jak również dalszą ocenę ich mikrośrodowiska. Co istotne, termometria MRS jest komplementarna względem standardowych pomiarów MRI i nie generuje dodatkowych kosztów. Ta dodatkowa wiedza może pomóc w udoskonaleniu metod leczenia pacjentów z guzami mózgu.
Źródło: www.cordis.europa.eu
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje