W Rzeszowie powstał klaster „Technologia w medycynie”
We wtorek na UR odbyło się spotkanie założycielskie. Oprócz obu uczelni w skład klastra wchodzą jeszcze m.in. przedstawiciele szpitali z regionu, różnych firm działających w obszarach związanych z medycyną, czy uzdrowisko w Rymanowie.
Jeden z inicjatorów przedsięwzięcia, prof. Grzegorz Budzik, prorektor elekt ds. nauki na PRz w rozmowie z PAP zaznaczył, że we wtorek klaster został założony formalnie. Natomiast w praktyce zespoły naukowców z obu uczelni prowadziły już wcześniej badania w różnych obszarach.
Celem klastra jest przede wszystkim rozwój badań w zakresie szeroko pojętej medycyny i technologii w niej stosowanych, rozwiązań i technik diagnostyki wspomaganej komputerowo, czy badanie i wdrażanie technologii i biotechnologii mających pozytywny wpływ na jakość życia i zdrowie ludzi.
Kilkuosobowe zespoły naukowców działających w klastrze zajmują się też badaniem i rozwijaniem systemów przetwarzania danych, w tym m.in. obrazów 3D i sposobów obróbki danych, tworzeniem prototypów, które wspomogą procesy medyczne (np. diagnozowanie, planowanie i przebieg operacji, oraz rehabilitację)
Klaster będzie też prowadził działania edukacyjne personelu medycznego i pacjentów, a także propagował zdrowy styl życia, wiedzy dotyczącej rehabilitacji, zapobiegania chorobom i pomocy ludziom niepełnosprawnym.
„Jestem przekonany, że ta inicjatywa przyczyni się do podniesienia świadomości pacjentów i personelu medycznego, a w konsekwencji do poprawy jakości świadczonych usług medycznych na Podkarpaciu” – wyraził przekonanie prof. Sławomir Snela z UR, jeden z inicjatorów powołania klastra.
Ponadto – jak podkreślają obaj inicjatorzy - dodatkowym efektem będzie rozwój niezbędnej infrastruktury oraz korzyści edukacyjne zarówno dla studentów kierunku lekarskiego na UR, jak i dla studentów PRz, np. inżynierii medycznej czy zarządzania.
Prof. Budzik dodał, że z wyników pracy naukowców skorzystają także podmioty należące do klastra; będą bowiem wdrażać i stosować rozwiązania opracowane w ramach badań.
Miniony rok akademicki był pierwszym rokiem działania na Uniwersytecie Rzeszowskim kierunku lekarskiego. W październiku 2015 roku na tym nowym kierunku studia stacjonarne i niestacjonarne rozpoczęło 120 studentów z kilku regionów Polski (w tym roku będzie to 150 osób).
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje