Brak snu ma dramatyczny wpływ na zdrowie
Naukowcy analizowali odpowiedź optomotoryczną (OMR), służącą do stabilizowania ruchu po linii prostej. Poprzez badanie zachowań podczas pływania w kontekście ruchów monokularnych i binokularnych stworzono nowe narzędzia do interpretacji wielkoskalowych danych neuronalnych oraz identyfikacji związanych z nimi obszarów mózgu. Wykorzystanie ich w badaniach zachowań komplementarnych i układów neuronalnych może dostarczyć wiedzy do badań nad stanami snu oraz czuwania.
Dane z analizy i modelowania ruchu umożliwiły stworzenie algorytmów kierowania wzrokiem oraz przemieszczaniem się. Częstotliwość zawracania i zmiany kierunku pływania modulowano niezależnie. Sugeruje to istnienie oddzielnych, lecz pokrywających się kanałów informacyjnych we wzorcach ruchów egocentrycznych.
Do prześledzenia całego obwodu neuronalnego naukowcy wykorzystali nacelowane, dwufotownowe obrazowanie wapniowe całego mózgu oraz analizę klastrową klas odpowiedzi neuronalnych. Obserwacje wykazują, że istnieje drzewo dendrytyczne wyspecjalizowane w wysyłaniu danych czuciowych do obwodu. Następnie instrukcje motoryczne są przetwarzane w specyficznych obszarach przedruchowych.
Badanie OMR może dostarczyć platformy do analizy innych relacji bodziec-reakcja. Uzyskany w badaniu schemat może dostarczyć silnych podstaw do określenia wpływu snu, czuwania oraz farmakologii na aktywność i zachowanie neuronów w mózgu kręgowców.
Źródło: www.cordis.europa.eu
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje