Prąd elektryczny w leczeniu astmy i cukrzycy
Serwis BBC News podaje, iż zastosowanie prądu elektrycznego do kontroli działania komórek nerwowych może przyczynić się do rozwoju metod leczenia takich chorób jak zapalenie stawów, astma czy cukrzyca.
Firma Galvani Bioelectronics we współpracy z GlaxoSmithKline i Verily zamierza w przeciągu najbliższych lat udoskonalić wspomnianą metodę leczenia w celu wprowadzenia jej do ogólnego użytku. Przeprowadzone doświadczenia na zwierzętach polegały na otaczaniu ich nerwów silikonowymi mankietami, które zawierały elektrody. Przyczyniło się to do kontroli sygnałów przekazywanych przez nerwy. Naukowcy analizowali głównie receptory chemiczne w tętnicy szyjnej, które reagują zarówno na poziom cukru jak i hormonu insuliny.
Z receptorów sygnały za pomocą nerwów trafiają do mózgu. Prowadzi to do skoordynowania reakcji organizmu na zmiany poziomu cukru we krwi. Zablokowanie sygnałów u szczurów cierpiących na cukrzycę przyczyniło się do przywrócenia wrażliwości organizmu na insulinę, czego efektem jest potencjalna możliwość leczenia cukrzycy typu 2. Przeprowadzający badania naukowcy sądzą, iż efekt leczniczy może być obserwowalny również w przypadku innych chorób. Jednakże precyzyjne wartości zarówno rytmu jak i natężenia sygnałów nerwowych wymagać będą dokładniejszych badań.
Przykładowe stymulatory muszą odznaczać się określonymi cechami do których zaliczono: małe rozmiary, działanie automatyczne, uniwersalne zastosowanie do nerwów u różnych pacjentów oraz charakteryzowanie się dużą wytrzymałością podczas długiego przebywania w organizmie oraz mieć długotrwałe zasilanie. Implant wprowadzany byłby w wyniku operacji endoskopowej o małej inwazyjności do jamy brzusznej, a następnie bezprzewodowo zaprogramowany.
Opisywane rozwiązanie wykorzystujące działanie stymulatorów na układ nerwowy nie jest całkiem nowym pomysłem. Podobne rozwiązanie zostało dopuszczone na rynek amerykański w postaci urządzenia blokującego działanie nerwu błędnego, co przyczyniło się do ograniczenia spożywania jedzenia u osób cierpiących na otyłość. Wszczepienie do mózgu elektrod może pomóc w przypadku leczenia epilepsji, choroby Parkinsona czy depresji.
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje