Pionierska operacja oka przy użyciu robota
Operowano 70-letniego Billa Beavera, księdza z Oksfordu, który w prawym oku tracił wzrok z powodu rozrastającej się z tyłu oka membrany, która naciskała na siatkówkę. Trzeba było ją usunąć zanim całkowicie zostanie ona zniszczona.
Do takich zabiegów od prawie 50 lat wykorzystywana jest chirurgia witreoretinalna. Polega ona na bezpiecznym wycięciu ciała szklistego i wykonaniu zabiegu w okolicach siatkówki, w której promienie świetlne przetwarzane są na przekazywane do mózgu impulsy nerwowe. Do takiej mikrochirurgii oka wykorzystuje się do wysokoobrotowe noże witrektomijne.
Prof. Robert MacLaren z University of Oxford tym razem po raz pierwszy użył robota sterowanego joystickiem, którym bardziej precyzyjnie można wykonać taki zabieg. Operowane miejsce jest kontrolowane przez chirurga na ekranie monitora, a ramię robota wykonuje mniejsze ruchy niż te, jakie wykonuje chirurg posługując się joystickiem. Zmniejsza to ryzyko popełnienia błędu.
Robot witreoretinalny został opracowany przez specjalistów holenderskiej firmy Preceyes, a wywodzą się oni z uniwersytetu w Eindhoven.
Prof. MacLaren powiedział, że podczas operacji w okolicach siatkówki często dochodzi do krwawienia, jednak operacja przy użycia robota była tak precyzyjna, że udało się tego uniknąć podczas usuwania membrany.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje