Plastik z obierków ziemniaków
W ramach inicjatywy TRANSBIO (Biotransformation of by-products from fruit and vegetable processing industry into valuable bioproducts), finansowanej ze środków UE, opracowano niedrogie metody przekształcania produktów ubocznych z owoców i warzyw w trzy cenne produkty przemysłowe. We współpracy z przemysłem uczestnicy projektu TRANSBIO wytworzyli biodegradowalne tworzywo (polihydroksymaślan (PHB)) do opakowań, kwas bursztynowy do zastosowań spożywczych oraz enzymy do wykorzystania jako detergenty.
Po zidentyfikowaniu odpowiednich szczepów bakterii i drożdży uczeni opracowali metody uwalniania cukrów z różnych produktów ubocznych przetwórstwa owocowo-warzywnego jako węglowe podłoża do fermentacji. Aby poprawić wydajność produkcji, opracowano także różne strategie fermentacji, dostosowane do poszczególnych kombinacji bakterii/produktów ubocznych/produktów przemysłowych.
Do przełomowych dokonań można zaliczyć odkrycie bakterii wytwarzających PHB z produktów ubocznych, takich jak obierki ziemniaków czy miazga bananowa, jak również szczepów drożdży odpornych na duże stężenie kwasu bursztynowego. Ponadto uczeni opracowali nowe protokoły fermentacji dla grzybów wytwarzających enzymy, przewyższające pod wieloma względami konwencjonalne metody fermentacji.
W ostatniej fazie projektu naukowcy nawiązali współpracę z przemysłem w celu zmodyfikowania i zwiększenia skali opracowanych przez siebie protokołów fermentacji. Dokonano też genetycznej modyfikacji mikroorganizmów, takich jak wykorzystywana powszechnie w badaniach laboratoryjnych Escherichia coli, aby zwiększyć wydajność produkcji PHB.
Uczestnicy projektu TRANSBIO sprawdzili też, czy nie udałoby się jeszcze bardziej ograniczyć ilości odpadów poprzez wytwarzanie biogazu i nawozów z biomasy będącej pozostałością reakcji fermentacyjnych. Na koniec oceniono oddziaływanie wszystkich przeprowadzonych prac na środowisko, od uwalniania cukrów zawartych w produktach ubocznych po oczyszczanie produktu fermentacji.
Dzięki bezpiecznym i zrównoważonym procesom przemysłowym europejska branża biotechnologiczna stanie się bardziej konkurencyjna i ekologiczna.
Źródło: www.cordis.europa.eu
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje