Nowe fakty dotyczące fizycznych podstaw depresji
Pracownicy ośrodków naukowych przeanalizowali dane dotyczące funkcjonowania mózgu uzyskane od tysiąca obywateli Chin za pomocą badania rezonansem magnetycznym (MRI).
Zaobserwowali, że u pacjentów z depresją występują nieprawidłowości w obszarze bocznej i środkowej kory oczodołowo-czołowej oraz w rejonach związanych z pamięcią.
Boczna kora oczodołowo-czołowa to fragment mózgu odpowiedzialny za doświadczanie straty i rozczarowania z powodu nieotrzymania oczekiwanej nagrody, który jest jednocześnie powiązany z poczuciem tożsamości. Zakłócenia komunikacji neuronalnej w tym rejonie mogą prowadzić do występowania niskiego poczucia własnej wartości i wrażenia osobistej straty.
Charakterystyczne dla pacjentów z depresją zredukowane połączenia pomiędzy układem nagrody w środkowej korze oczodołowo-czołowej a częściami mózgu biorącymi udział w procesach zapamiętywania mogą z kolei uniemożliwiać chorym koncentrację na pozytywnych wydarzeniach z własnego życia.
„Ponad 1 na 10 osób przynajmniej raz w życiu doświadcza epizodu depresji. Choroba jest tak rozpowszechniona we współczesnym społeczeństwie, że w wodzie płynącej z londyńskich kranów można nawet wykryć ślady prozacu – leku przeciwdepresyjnego” – mówi jeden z autorów badania (DOI: 10.1093/brain/aww255) prof. Jianfeng Feng.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje