"Polityka" przyznała Nagrody Naukowe
Kapituła wybrała laureatów nagród głównych z grona 15 finalistów.
W dziedzinie nauk humanistycznych laureatem został wykładowca na Wydziale Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego (UW), dr Adam Andrzejewski. Badacz zajmuje się filozoficzną estetyką codzienności oraz filozofią kultury popularnej. Obecnie bada wpływ kultury popularnej i nowych form sztuki na przeobrażanie naszego doświadczenia, skupiając się na filozoficznej analizie jedzenia i seriali telewizyjnych. Naukowiec jest pionierem w dziedzinie takich badań w Polsce.
Dr Adam Gendźwiłł – zdobywca nagrody w dziedzinie nauk społecznych - jest adiunktem w Zakładzie Rozwoju i Polityki Lokalnej na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych (UW). Przedmiotem jego badań jest polityka lokalna oraz zachowania wyborcze. Teraz bada konsekwencje wprowadzenia jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do rad gmin oraz powody nieważności głosów w ostatnich wyborach samorządowych.
W dziedzinie nauki o życiu laureatem został dr n. med. Marcin Krawczyk. Jest kierownikiem Laboratorium Chorób Metabolicznych Wątroby w Katedrze i Klinice Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby na I Wydziale Lekarskim Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz lekarzem w Saarland University Medical Center w Hamburgu (Niemcy). W swoich badaniach, znaczących na poziomie światowym, zajmuje się między innymi genem związanym z zapadalnością na marskość i raka wątroby. Naukowiec wykazał m.in., że analiza genotypu pacjentów wprowadzona do codziennej diagnostyki pozwoli planować dla pacjentów „terapie szyte na miarę”.
Dyskretne struktury losowe, a w szczególności mapy i diagramy Younga bada laureat w dziedzinie nauk ścisłych, adiunkt w Zakładzie Matematyki Dyskretnej na Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, dr Maciej Dołęga. Prof. Jan Madey rekomendujący kandydaturę stwierdził, że dr Dołęga jest matematykiem-teoretykiem, więc trudno jest w sposób przystępny przedstawić jego tematykę badawczą. Niemniej badania te mają zastosowanie w kwantowej grawitacji, mechanice statystycznej, asymptotycznej teorii reprezentacji, teorii macierzy losowych, kombinatoryce czy losowej geometrii.
W dziedzinie nauk technicznych zwycięzcą została adiunkt na Wydziale Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, dr inż. Urszula Stachewicz. W swej pracy wykorzystuje zaawansowane metody mikroskopowe do badania różnorodnych materiałów, w tym biomateriałów będących podstawą współczesnej inżynierii tkankowej. Dzięki jej badaniom możliwe będzie wykorzystanie nanowłókien do leczenia ubytków kostnych bądź zmian zwyrodnieniowych kości oraz tkanki chrzęstnej. Inspiracją był dla badaczki był świat przyrody.
Nagrody w wysokości 10 tys. zł każdy otrzymało też dziesięcioro finalistów konkursu: dr Michał Araszkiewicz, dr Aleksander Czogalla, dr Martyna Grądzka-Rejak, dr Magdalena Górczyńska, dr hab. Żaneta Nalewajk-Turecka, dr hab. n. med. Michał Polguj, dr n. med. Małgorzata Rydzanicz, dr Katarzyna Sekścińska, dr hab. prof. Artur Ryszard Stefankiewicz, dr inż. arch. Alicja Zawadzka.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje