Innowacyjny polimer pogromcą bakterii
Ostatnimi czasy zwrócono uwagę na nowe odkrycie w formie polimeru, który prawdopodobnie okaże się przełomem w medycynie od momentu wynalezienia penicyliny. Wszystko to za sprawą 25-letniej Shu Lam z Uniwersytetu Melbourne. Wspomniany polimer ma odznaczać się wysokim stopniem neutralizacji bakterii i nawet tych odpornych na antybiotyki.
Polimer o nazwie SNAPP ( structurally nanoengineered antimicrobial peptide polymer) opiera się na prostym sposobie działania. Cząsteczki polimeru w nanoskali mają kształt pozwalający po kontakcie ze ścianą komórkową bakterii skutecznie ją rozerwać, prowadząc tym samym do zabicia bakterii. Ze względu na to, iż polimer działa wybiórczo, przedstawione rozwiązanie jest bezpieczne dla innych komórek, gdyż występuje wyraźna różnica w budowie ściany komórkowej bakterii.
Ze względu na fakt, iż na całym świecie rocznie około miliona osób umiera wskutek działania bakterii wykazujących odporność na antybiotyki, rozwiązanie może okazać się doskonałym rozwiązaniem.
Jak do tej pory polimer został przetestowany na szalkach laboratoryjnych i na myszach. Póki co wykazywał skuteczność w każdym przypadku dlatego też wydaje się być obiecujący.
Źródło: Telegraph
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje