Biomasa leśna do wytwarzania bioenergii
W ramach projektu INFRES (Innovative and effective technology and logistics for forest residual biomass supply in the EU), finansowanego ze środków UE, opracowano nowe technologie zbiórki, transportu i magazynowania, które umożliwią dostarczanie biomasy leśnej do krajów UE przy minimalnym oddziaływaniu na środowisko.
Uczestnicy inicjatywy INFRES opracowali narzędzie obliczeniowe, które porównuje koszty, zużycie paliwa oraz emisje dwutlenku węgla generowane przez maszyny stosowane w łańcuchach dostaw drewna opałowego. Oceniono też najbardziej odpowiednie miejsca do składowania drewna opałowego, najlepsze metody oraz czas jego suszenia. W ten sposób opracowano nowe, paliwooszczędne rozwiązania, które zmniejszają zużycie energii z paliw kopalnych oraz ograniczają straty surowca w całym łańcuchu dostaw biomasy leśnej.
Ustalono na przykład, że użycie większych ciężarówek na trociny obniża koszty transportu, a zastosowanie hybrydowej technologii rębaków przyczynia się do redukcji zużycia paliwa. W poprawie wydajności transportu pomaga też usuwanie z trocin zanieczyszczeń, takich jak piasek i ziemia.
Oprócz udoskonalonej technologii opracowano elastyczne systemy zarządzania flotą, umożliwiające obsługę zrywki, rozdrabniania i transportu drewna. Partnerzy projektu opracowali też innowacyjne modele biznesowe, przydatne w kilku różnych sektorach. Uczeni zaproponowali między innymi, by osuszać biomasę przy użyciu ciepła odpadowego powstającego w innych branżach. Inny pomysł polegał na wspólnym składowaniu i dostarczaniu trocin klientom przez przedsiębiorców, co pozwala skrócić trasy i obniżyć koszty transportu.
Wykorzystanie pozostałości biomasy leśnej jako źródła energii powinno przyczynić się do osiągnięcia ambitnych celów klimatycznych i energetycznych UE. Stabilne i niezawodne dostarczanie surowca drzewnego będzie korzystne dla branży grzewczej, energetycznej i biorafineryjnej, a jednocześnie przyczyni się do poprawy konkurencyjności europejskiej gospodarki.
Źródło: www.cordis.europa.eu
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje