Rola białka Notch w determinowaniu losu komórek
Podczas projektu NOTCH IN THYMOCYTES (Genome-wide dissection of the Notch-induced molecular program in developing T cells) opracowano odpowiednie narzędzia do identyfikowania celów Notch w tym procesie. Dzięki sekwencjonowaniu ChIP uzyskano całogenomowe mapy wstawionych alleli genu Notch1 i jego kofaktor Rbpj wiążący DNA. W sekwencjonowaniu RNA wykryto udział Notch w programowaniu losu komórek. Z kolei techniki interferencyjnego RNA umożliwiły odkrycie celów Notch.
Niektóre wyniki projektu są zaskakujące i niezwykle istotne. Odkryto na przykład, że Rbpj nie jest stale związany z DNA, jak dotąd uważano. Zamiast tego okazało się, że w większości miejsc wiązanie Rbpj jest zależne od Notch.
Odkryto też grupę nietrwałych celów Notch oraz wiele genów ulegających transkrypcji w komórkach szpiku i limfocytach T NK. Badano też receptory limfocytów T (TCR), o których wiadomo, że siła ich sygnału zmniejsza się na etapie poprzedzającym ekspresję TCR. Wyniki sugerują, że jest to podgrupa celów Notch, lecz nie wykryto dotąd żadnych nowych celów.
Wyniki badania NOTCH IN THYMOCYTES stanowią pierwszą uporządkowaną charakterystykę rozwoju komórek pierwotnych z perspektywy roli Notch. Uzyskana wiedza może znaleźć zastosowanie w przypadku innych typów komórek pierwotnych oraz w leczeniu nowotworów złośliwych i immunoterapiach.
Źródło: www.cordis.europa.eu
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje