Szersze rozumienie "skóry" Ziemi
Celem inicjatywy BCSES (Functional diversity of biocrusts: Towards ecosystem services quantification in drylands) było dokładne zrozumienie znaczenia tych organizmów (bioskorupy) dla ekosystemów terenów suchych. Uczeni przeprowadzili intensywne i ekstensywne prace terenowe i laboratoryjne, a także zaawansowane analizy statystyczne.
Testowano wpływ cech funkcjonalnych bioskorupy na ekosystemy oraz rolę czynników środowiskowych w składzie biorskorupy. Uzyskane informacje przydadzą się do budowy modelu umożliwiającego prognozowanie proporcji składników bioskorupy.
Uczestnicy projektu BCSES stwierdzili występowanie licznych bioskorup zależnie od zmian środowiskowych, takich jak zaburzenia klimatyczne w regionie Morza Śródziemnego, od poziomu ekosystemów do poziomu jednostek funkcjonalnych. Zespół stwierdził też, że bioskorupa dominuje w regionach o średniej i wysokiej suchości.
Ustalono również, że ilość bioskorup zależy od różnych i) właściwości gleb, takich jak tekstura i pH, oraz ii) od użytkowania pastwisk, które może wpływać na obieg substancji odżywczych oraz dynamikę wody i temperatury na styku między glebą i atmosferą w tych środowiskach. Wiedza ta umożliwia opracowanie zintegrowanych modeli oceny usług ekosystemowych na terenach suchych, na przykład opisujących, w jaki sposób wypas bydła wpływa na usługi ekosystemowe świadczone przez bioskorupę.
Omawiane prace powinny przyczynić się do ochrony i odbudowy społeczności organizmów bioskorupy oraz poprawy funkcjonowanie gleby i usług na terenach ubogich w zasoby naturalne.
Źródło: www.cordis.europa.eu
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje