Poszukiwanie komórek macierzystych nowotworów
Naukowcy z finansowanego przez UE projektu 3DBREASTCANCER (Modeling breast cancer in 3D cell culture systems and mice) starali się rozwiązać ten problem poprzez uzyskanie danych mechanistycznych o terapii guza oraz ucieczce i przeżyciu wybranych komórek, jak również powstawaniu nawrotów choroby. Opracowując nowe modele, które dokładnie odzwierciedlają przebieg choroby u człowieka, naukowcy chcieli poprawić możliwości leczenia.
Prace koncentrowały się na modelach mysich, które umożliwiają śledzenie i izolowanie pierwszorzędowych komórek nabłonka sutka myszy. Badacze ustanowili organotypowe kultury 3D z komórek pobranych od tych myszy na określonych stadiach progresji nowotworowej i badali organizację, położenie i los poszczególnych komórek w odniesieniu do ogólnego fenotypu in vivo. Porównanie z prawidłowymi komórkami macierzystymi sutka pomogło w identyfikacji pochodzenia komórek inicjujących nowotworzenie, co otwiera nowe możliwości leczenia.
Położono szczególny nacisk na mechanizmy przeżycia uśpionych, resztkowych komórek guza oraz na właściwości molekularne, które ułatwiają pojawianie się nawrotów. Naukowcy badali zależność tych komórek od onkogenów, aby móc zapobiegać nawrotom raka sutka.
System kultur 3DBREASTCANCER stanowi innowacyjną metodę badania komórek inicjujących nowotworzenie w raku sutka oraz odkrywania mechanizmów pojawiania się nawrotów. Wyniki badania przełożą się na nowe cele terapii, które będą mogły zostać wykorzystane w praktyce klinicznej do poprawy przeżycia chorych na raka sutka.
Źródło: www.cordis.europa.eu
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje