Nici neutrofili sprzyjają krzepnięciu krwi
Niedawne odkrycia wskazują, że w procesie krzepnięcia krwi uczestniczą neutrofile. Uwalniają one filamenty DNA, które tworzą struktury przypominające nić pajęczą, tzw. zewnątrzkomórkowe pułapki neutrofilowe (NET). W tym celu neutrofile degradują swoje jądra komórkowe i rozwijają DNA, uzyskując ich luźne pasma. To stanowi bodziec i rusztowanie do wiązania płytek krwi i aktywacji włóknika. W rezultacie NET przyspieszają proces krzepnięcia, a powstające w ich obecności zakrzepy są bardziej stabilne.
NET obserwuje się też u pacjentów z zakrzepicą, mogą więc one stanowić nowy cel środków terapeutycznych. Naukowcy z finansowanego przez UE projektu NET-LYSIS (Degradation of neutrophil extracellular traps and its impact on thrombolysis) postanowili zbadać, czy do skutecznej trombolizy wymagana jest degradacja NET. W tym celu przeanalizowali ostre mikroangiopatie zakrzepowe (TMA), heterogenną grupę zagrażających życiu chorób, w których dochodzi do rozproszonej zakrzepicy w małych naczyniach krwionośnych.
Jako że ustalono, że NET są markerem TMA, konsorcjum przyjęło hipotezę, zgodnie z którą skuteczne usunięcie ich na czas może zapobiec zakrzepicy. Naukowcy zauważyli, że w osoczu pacjentów z TMA nie dochodzi do degradacji NET in vitro, a jednocześnie występuje obniżenie aktywności DNazy. Dodanie do osocza osoby chorej na TMA zrekombinowanej DNazy1 człowieka przywracało aktywność degradacji NET, co wskazuje, że w przebiegu TMA dochodzi do upośledzenia degradacji NET przy udziale DNazy1.
Podsumowując, wyniki badania NET-LYSIS podkreślają znaczenie NET w zakrzepicach i sugerują, że DNazy osocza mogą w przyszłości stanowić nowe, potencjalne leki trombolityczne.
Źródło: www.cordis.europa.eu
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje