Modele Drosophila do badań zapalenia jelita
Europejscy naukowcy pracowali nad chorobami jelita, zapaleniem i powstawaniem guzów nowotworowych u człowieka.
Jako że szlaki sygnałowe karcynogenezy i wrodzonej odporności są zachowawcze ewolucyjnie, muszki Drosophila stanowią odpowiedni model do badania procesów zachodzących również u człowieka. W ramach finansowanego przez UE projektu INFECTIONCANCER (Identifying genetic and microbial factors that promote intestinal inflammation and cancer using Drosophila) korzystano z Drosophila jako układu modelowego do badań zapalenia i karcynogenezy, umożliwiającego śledzenie zjawisk genetycznych.
Wcześniejsze prace konsorcjum wykazały, że zjadliwe bakterie powodują apoptozę enterocytów i aktywowały endogenne komórki macierzyste do odtwarzania populacji wymierających komórek. W zależności od warunków genetycznych proces ten może prowadzić do powstania i wzrostu guza nowotworowego. Badacze analizowali przebieg zakażenia u muszek podatnych na zmiany dysplastyczne jelita, poszukując genów o ekspresji różnicowej, które potencjalnie uczestniczą w oddziaływaniach między zakażeniem a nowotworzeniem.
Oprócz czynników genetycznych badacze odkryli, że również dieta i mikroflora bakteryjna jelita wpływają na powstawanie przerzutów. Zaobserwowali wzajemne oddziaływania bakterii jelitowych, takich jak P. aeruginosa i E. coli, oraz ich oddziaływania z gospodarzem, które mogą zarówno wywołać, jak i zahamować zapalenie. Co istotne, odkryli, jaki skład mikroflory przyczyniał się do zapalenia jelita i silnie korelował z pewnymi stanami chorobowymi.
Aby ustalić, czy te zmiany stanowią rzeczywistą przyczynę zapalenia jelita, naukowcy oceniali różne zestawy bakterii jelita pod kątem możliwości wywołania stanów zapalnych i chorobowych. Odkryli, że pewne bakterie, w tym P. aeruginosa i E. coli, wydzielają metabolity, które mogą bezpośrednio wywołać zapalenie.
Podsumowując, wyniki projektu INFECTIONCANCER potwierdzają bezpośredni związek pomiędzy występowaniem pewnych bakterii w jelicie a stanem zapalnym. Uzyskane informacje pomogą opracować innowacyjne metody profilaktyki i leczenia chorób jelit i nowotworów złośliwych. Jest to szczególnie istotne w obliczu zwiększającej się zapadalności na te choroby.
Źródło: www.cordis.europa.eu
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje