Komórki odpornościowe mózgu a padaczka
Koreluje ona z obecnością czynników prozapalnych. Niedawno uzyskane dane wskazują jednak, że zapalenie jest warunkiem uruchomienia procesów naprawczych i że mikroglej może wspomagać przeżycie komórek i naprawę tkanek.
Celem finansowanego przez UE projektu MICROGLIA-EPILEPSY (Microglia phenotype in temporal lobe epilepsy) było lepsze poznanie roli mikrogleju w padaczce skroniowej i identyfikacja nowych celów terapii. Uczeni porównywali profile ekspresji komórek mikrogleju i makrofagów o markerowych fenotypach podczas epileptogenezy, a następnie określić położenie najbardziej wyrazistych markerów.
Naciek obwodowych komórek immunologicznych, takich jak makrofagi, podczas epileptogenezy może przyczyniać się do rozwoju przewlekłej padaczki i nawracających napadów. Poznanie roli tych różnych komórek zapalnych wymaga wyizolowania mikrogleju i makrofagów oraz odróżnienia ich od siebie nawzajem.
Naukowcy odkryli, że mikroglej wykazuje słabą aktywację immunologiczną w odróżnieniu od makrofagów w nacieku zapalnym, których odpowiedź immunologiczna była silna. W obu typach komórek występował wysoki poziom ekspresji markerów fagocytozy. Podsumowując, wyniki projektu wskazują, że makrofagi mogą mieć bardzo znaczący udział w epileptogenezie.
Źródło: www.cordis.europa.eu
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje