Genetyka i dieta u podłoża cukrzycy
Finansowany przez UE projekt GIFTS (Genomic and lifestyle predictors of foetal outcome relevant to diabetes and obesity and their relevance to prevention strategies in South Asian peoples) ustanowiono w celu stworzenia strategii zapobiegania cukrzycy poprzez zwiększenie wiedzy na temat programowania na wczesnym etapie życia (ELP).
Celem tej interdyscyplinarnej inicjatywy było połączenie badań dotyczących stylu życia, żywienia i genomiki. Na tej podstawie chciano dostarczyć osobom zarządzającym służbą zdrowia odpowiednich wytycznych. Uczestnicy projektu zaprojektowali również wielkoskalową interwencję pragmatyczną do zapobiegania zespołowi metabolicznemu, otyłości i cukrzycy w obrębie populacji młodych osób z Azji południowej.
Badania skupiono na trzech głównych obszarach, z których pierwszy to badania referencyjne i randomizowane badania kliniczne w okresie ciąży, oraz badania wynikowe na wczesnym etapie życia. Naukowcy przeprowadzili również badania genomiczne i biomarkerów. Działania pointerwencyjne objęły zbadanie społecznego nastawienia do zapobiegania cukrzycy oraz opieki prenatalnej, i dostępności interwencji oraz rozpowszechnienia informacji.
Przeprowadzono również badania czynników na ELP dotyczących żywienia i stylu życia, oraz roli genomiki w rozwoju cukrzycy w kohortach ciężarnych kobiet z Azji południowej, Bangladeszu, Pakistanu, Norwegii i Wielkiej Brytanii.
Wyniki ukazały, że nadwaga ciężarnych jest nadal powszechnym zjawiskiem w Bangladeszu (22%) i Pakistanie (36%). Jednocześnie zaobserwowano niedobory określonych substancji odżywczych, w tym niemal powszechny niedobór witaminy D. Uczestnicy badania otrzymali porady dotyczące stylu życia oraz suplementacji witaminami B12 i D zgodnie z ich statusem odżywienia.
Zgodnie z badaniami jakościowymi zarekomendowano przeprojektowanie usług związanych z zapobieganiem i leczeniem cukrzycy wśród południowoazjatyckich kobiet przed i w trakcie ciąży, aby lepiej odpowiadały lokalnym wymogom kulturowym. Trzeba przeorganizować obecnie wytyczne, ponieważ duża część populacji południowoazjatyckiej cierpi na niedobór witaminy B12, niezależnie od miejsca zamieszkania w południowej Azji, czy też Europie.
Projekt GIFTS zwiększy wiedzę o roli czynników genetycznych środowiskowych w rozwoju cukrzycy i otyłości wśród osób z Azji południowej, zamieszkujących zarówno kraj pochodzenia, jak i Europę. Wyniki dostarczą informacji osobom zarządzającym służbą zdrowia oraz pomogą w projektowaniu skutecznych interwencji do zapobiegania cukrzycy.
Źródło: www.cordis.europa.eu
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje