Poznano tajemnicę wielkiego pęcherzyka
W poprzednich badaniach odkryto, że jedno z białek związanych z transportem i aparatem Golgiego (TANGO), TANGO1, jest kluczowe dla transportu dużych cząstek prokolagenów z ER. Znajduje się ono przy miejscach wyjścia z ER i wymaga do transportu prokolagenu fuzji błon. W ramach projektu CUPS naukowcy wyjaśnili działanie całego kompleksu białek transportujących dużych cząstek. Do formowania dużych pęcherzyków transportowych, oprócz TANGO1, niezbędne są jeszcze białka fuzji błon, tak zwane białka SNARE — Syntaksyna 18, BNIP1, USE1, oraz YKT6.
TANGO1 rekrutuje pęcherzyki błonowe z kompartmentem ERGIC zawierającym YKT6 do bogatych w prokolagen warstw ER. W związku z tym TANGO1 jest niezbędne w gromadzeniu dużych cząstek w miejscu wyjścia i rekrutowaniu pęcherzyków błonowych ERGIC na cytoplazmatycznej powierzchni ER. Dane te dowodzą, że wzrost dużych pęcherzyków transportujących kolagen z ER następuje poprzez dodanie błon ERGIC do domen ER, z którymi związane są duże cząstki, w procesie, w którym pośredniczy TANGO1.
Ostatnią część projektu przeznaczono na badanie transportu z ER innych dużych cząstek, takich jak chylomikrony i VLDL, jako że ich zintensyfikowany obieg jest związany z rozwojem płytki miażdżycowej. Dane pokazują, że utrata TANGO1 lub jego homologa TALI zmniejsza wydzielanie chylomikronów oraz VLDL i powiązane z nimi wydzielnictwo apolipoproteiny B.
TANGO1 oraz TALI oddziałują z apolipoproteiną B w przenoszeniu dużych cząsteczek lipidów do miejsc wyjścia z ER. Utrata TANGO1 lub TALI prowadzi do gromadzenia chylomikronów/VLDL w ER, co może skutkować rozwojem miażdżycy.
Źródło: www.cordis.europa.eu
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje