Nowy hormon miłości
Naukowcy z Imperial College London (W. Brytania) wykazali, że kisspeptyna – naturalnie występujący hormon, który stymuluje wydzielanie innych hormonów rozrodczych – pośredniczy w wyzwalaniu zachowań prowadzących do reprodukcji, a więc może być przydatny w leczeniu zaburzeń psychoseksualnych, stanowiących częstą przyczynę bezpłodności.
"Większość badań i metod leczenia bezpłodności skupia się na czynnikach biologicznych, które mogą utrudniać partnerom poczęcie dziecka w sposób naturalny. Czynniki te są oczywiście niezmiernie ważne w kontekście reprodukcji, ale dużą rolę w tym procesie odgrywają również czynniki psychiczne, które na dzień dzisiejszy nie są do końca zbadane" – komentuje koordynator przedsięwzięcia prof. Waljit Dhillo.
W badaniu uczestniczyło 29 ochotników, którzy otrzymywali albo zastrzyk z kisspeptyną albo placebo (środek obojętny), a następnie oglądali obrazki przedstawiające różne sytuacje – negatywne, romantyczne (niektóre o charakterze seksualnym) lub neutralne – oraz twarze wyrażające rozmaite emocje. W tym czasie badacze monitorowali u uczestników aktywność mózgu za pomocą obrazowania metodą MRI.
Okazało się, że mężczyźni znajdujący się pod wpływem kisspeptyny silniej reagowali na widok romantycznych i seksualnych bodźców. Hormon pobudzał u nich rejony mózgu związane z odczuwaniem podniecenia i miłości.
W dodatku kisspeptyna powodowała aktywację obszarów odpowiedzialnych za przetwarzanie negatywnych emocji i redukowała negatywny nastrój.
"Nasze badanie pokazuje, że kisspeptyna zwiększa aktywność mózgu związaną z seksem i romantycznymi uczuciami, a także redukuje negatywny nastrój. To sugeruje, że może być ona wykorzystana do leczenia zaburzeń psychoseksualnych oraz depresji – problemów, które często współwystępują. Trzeba przeprowadzić jednak na ten temat więcej badań" – podsumowuje jeden z badaczy dr Alexander Comninos.
Źródło: www.pap.pl
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje