Zielona herbata na choroby szpiku kostnego
Potencjalnie leczniczym związkiem okazuje się być galusan epigallokatechiny (EGCG). To silny przeciwutleniacz, który w zielonej herbacie stanowi on nawet około jednej-trzeciej suchej masy.
Naukowcy z Uniwersytetu Waszyngtońskiego w St. Louis we współpracy z naukowcami z Uniwersytetu w Heidelbergu badali wpływ tego związku na proces kumulowania się nieprawidłowych białek podczas amyloidozy pierwotnej.
Łańcuchy lekkie nieprawidłowych immunoglobulin naukowcy wyizolowali z próbek pobranych od dziewięciu pacjentów z amyloidozą i szpiczakiem mnogim, a następnie przeprowadzili na nich szereg eksperymentów laboratoryjnych.
Podczas wcześniejszych badań autorzy ustalili, że związek EGCG ograniczał gromadzenie się amyloidu beta w procesie rozwoju choroby Alzheimera oraz alfa-synukleiny u pacjentów z chorobą Parkinsona.
Podobne rezultaty uzyskali obecnie. Okazało się bowiem, że EGCG zmieniał strukturę białka związanego z amyloidozą w taki sposób, by nie było ono toksyczne oraz zapobiegał powstawaniu skupisk amyloidu.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje