Naukowcy badają bioróżnorodność gleb
Pomimo jej znaczenia, zarówno w kontekście środowiska globalnego, jak i dobrostanu socjalnego, struktura gleby i jej społeczności jest stosunkowo nieznana i praktycznie nieuregulowana. Finansowany przez UE projekt TRAINBIODIVERSE (Training for functional soil microorganism biodiversity) zniwelował tę lukę w wiedzy dzięki przeszkoleniu młodych naukowców w zakresie multidyscyplinarnych aspektów oraz znaczenia bioróżnorodności gleby.
Za pośrednictwem międzynarodowej sieci projekt TRAINBIODIVERSE udostępniał praktyczne i teoretyczne wskazówki w zakresie monitorowania, ewaluacji i poprawy jakości bioróżnorodności gleb w Europie. W skład konsorcjum weszli przedstawiciele środowiska akademickiego, przemysłowego, ekonomicznego, społecznego i politycznego dysponujący wspólnie specjalistyczną wiedzą we wszelkich obszarach ekologii gleby i prawodawstwa.
Ponieważ gram gleby zawiera tysiące gatunków drobnoustrojów, zespół TRAINBIODIVERSE wyszkolił młodych badaczy w identyfikowaniu tych najważniejszych i dotychczas niehodowanych gatunków w celu monitorowania i podtrzymywania funkcji lub jakości gleby. Te tak zwane wskaźniki biologiczne stosowane są, by mierzyć wpływ zakłóceń naturalnych lub wywołanych przez człowieka, takich jak rolnictwo, górnictwo czy wysychanie.
Uczeni badali także interakcje między grzybami glebowymi, bakteriami, wirusami i pierwotniakami. Aby scharakteryzować te złożone związki glebowe, naukowcy wykorzystali wielowymiarowe podejście, w tym analizy DNA i badania dotyczące całego pola. Przy pomocy opracowanej technologii przygotowano zestaw protokołów, które można wykorzystać jako "zestaw narzędzi dotyczących bioróżnorodności" umożliwiający określanie jakości mikrobiologicznej gleb.
Efektem projektu jest ścisła współpraca między przyrodnikami a ekonomistami i specjalistami nauk społecznych. Dzięki temu użytkownicy końcowi mogą uzyskać pełniejsze informacje na temat stanu zagrożonych gatunków bioróżnorodności gleb oraz czynników wywołujących zmiany. Zwiększyła się także świadomość społeczna na temat możliwego wpływu utraty bioróżnorodności na dobrobyt oraz instrumentów ekonomicznych umożliwiających ochronę bioróżnorodności i gospodarowanie gruntami.
W ramach projektu TRAINBIODIVERSE powstał bardziej efektywny kosztowo mechanizm wspierający podejmowanie decyzji dotyczących zarządzania bioróżnorodnością gleb i powiązanymi z nimi ekosystemami w Europie. Pomoże on też zadbać o przyszłość europejskich usług ekosystemowych i produkcji rolnej, a tym samym o dobrobyt obywateli UE.
Źródło: www.cordis.europa.eu
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje