Rak piersi ma słabą stronę, którą można zaatakować
Badania prowadzone porez naukowców z Beth Israel Deaconess Medical Center (BIDMC) wyjawili piętę achillesową potrójnie ujemnego raka piersi (TNBC). Typ nowotworu występuje u 20% chorych w tym bardzo trudno go leczyć, przecież nie ma w nim receptorów estrogenowych i progesteronowych oraz nie dochodzi do nadekspresji receptora HER2. Dlatego nie ma terapii skierowanej na ten typ nowotworu i zamiast tego jest używana standardowa chemioterapia, radioterapia i wtrącanie chirurgiczne.
Biorąc pod uwagę brak terapii celowanych przeciwko TNBC zaczęliśmy się zastanawiać, jak znaleźć słabą stronę komórek tego nowotworu. Jeśli moglibyśmy ją znaleźć, to być może udałoby się opracować sposób na jej wykorzystanie. Niewykluczone, że zadziałałyby już istniejące i zatwierdzone leki w połączeniu z istniejącymi lekami przeciwnowotworowymi – twierdzi Alex Toker z BIDMC.
Toker i jego zespół udowodnili, że w standardowa chemioterapia w komórkach TNBC prowadzi do zwiększenia produkcji nukleotydów zwanych pirymidynami. Pirymidyny to bardzo istotny składnik DNA badawczy doszli do wniosku, że zwiększona biosynteza tych związków to reakcja komórek nowotworu na podejście leczenia poprzez chemioterapie. Biorąc pod uwagę ten fakt, naukowcy rozpatrywali komórki TNBC wykorzystywane w terapii leczenia nowotworów doksorubicynych. Jak było oczekiwano, komórki zwiększyły produkcję pirymidyn. Takie same wyniki orzymano zarówno in vitro, jak i in vivo, u myszy z wszczepionymi komórkami ludzkiego TNBC.
Następnym krokiem było poddanie TNBC działaniu doksorubicyny w połączeniu z leflunomidem., stosowanym w reumatoidalnym zapaleniu stawów. Wiadomo również, że ten drugi lek także blokuje biosyntezę pirymidyn.
Odpowiedź była taka, jaką się spodziewano. Leki przy połączeniu doprowadziły do zauważalnego zmniejszenia się guza TNBC u zwierzątka. Następne eksperymenty wykazały, że doksorubicyna ani leflunomid nie szkodzą komórkom TNBC samodzielnie a są skuteczne w odziaływaniu tylko razem . Warto zauważyć , że takie podejście nie jest skuteczne przy podejściu do innych nowotworów, w których występują receptory estrogenowe, progesteronowe i HER2.
Teraz przez Toker i jego kolegów stoi nowe wyzwanie- testy kliniczne nowej terapii. Badawczy mają zamiar użyć w nich zarówno leki już zatwierdzone oraz najnowsze środki, działające w podobnie do doksorubicyny i leflunomidu. Uczeni mają zamiar wziąć na cel także inne nowotwory, które w sposób podobnie do TNBC radzą sobie z działaniem chemioterapeutyków.
Skupimy naszą uwagę na szlaku biosyntezy pirymidyn, gdyż chcemy opracować nowe strategie leczenia bez konieczności opracowywania nowych leków. Obecnie istnieje już jeden zatwierdzony lek, który blokuje kluczowy enzym tego szlaku. Jeśli okaże się on skuteczny, to dopuszczenie go również do terapii antynowotworowej będzie szybsze niż opracowywanie nowych leków - mówi Toker.
Źródło: MedicalXpress
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje