Technika kryminalistyczna na Targach CrimeLab
Już niebawem specjaliści z Instytutu Ekspertyz Sądowych im. Prof. dra Jana Sehna z Krakowa przybliżą tajniki ustalania przebiegu zdarzeń. Podczas konferencji pt. „Badanie dowodów rzeczowych w celu ustalenia przebiegu zdarzenia” pracownicy Instytutu opowiedzą o kulisach swojej pracy, dzięki której można ujawnić sprawców, zidentyfikować różnego rodzaju substancje czy odtworzyć kolejność zdarzeń. Konferencja zaplanowana jest na 30 marca, tj. drugi dzień 6. Targów Techniki Kryminalistycznej CrimeLab, które odbędą się równolegle z 19. Międzynarodowymi Targami Analityki i Technik Pomiarowych EuroLab. Miejscem obu wydarzeń będzie Centrum Targowo-Kongresowe MT Polska przy ul. Marsa 56c w Warszawie.
Targi CrimeLab skierowane są do profesjonalistów, których praca wiąże się z techniką kryminalistyczną. Tematyka wykładów oraz oferta wystawców prezentowana na targach, w tym najnowsze rozwiązania stosowane w laboratoriach kryminalistycznych, z pewnością zainteresują przedstawicieli sądownictwa i prokuratury, techników kryminalistyki, policjantów, a także studentów prawa i szkół policyjnych.
Odczytać i zrozumieć ślady
Na potrzeby konferencji pt. „Badanie dowodów rzeczowych w celu ustalenia przebiegu zdarzenia” organizowanej przez Instytut Ekspertyz Sądowych im. Prof. dra Jana Sehna z Krakowa opracowane zostało fikcyjne zdarzenie. Włamano się do sklepu i skradziono alkohol. Na miejscu zabezpieczono nagranie z monitoringu, kawałki rozbitej szyby, fragmenty uszkodzonej futryny drzwi, a także wymazy z kasy fiskalnej i klamki drzwi wejściowych. Po analizie nagrań monitoringu wytypowano podejrzanego, w którego mieszkaniu zastano trzech mężczyzn. Dwóch było pod silnym wpływem alkoholu, a trzeci, nieprzytomny, pomimo podjętej przez ratowników reanimacji zmarł w czasie transportu do szpitala. Podczas oględzin zabezpieczono do analizy różne przedmioty.
Podczas konferencji eksperci omówią różne rodzaje badań, które mogą być przeprowadzone w opisanym zdarzeniu. Na Targach CrimeLab będzie więc niepowtarzalna okazja do poznania sposobu pracy ekspertów jednej z najważniejszych jednostek prowadzących działalność badawczą w zakresie nauk sądowych. Jeden z referatów dotyczyć będzie badania alkoholu etylowego w napojach alkoholowych i materiale biologicznym, kolejny analizy toksykologicznej w kierunku substancji psychoaktywnych oraz leków, a także antropologicznego porównania na podstawie zdjęć oraz obrazu z monitoringu z miejsca zdarzenia. Omówiona zostanie też analiza DNA dla celów sądowych, kryminalistyczne badania fragmentów szkła, a ostatni referat poświęcony będzie badaniu mikrośladów w postaci pojedynczych włókien oraz drobin i otarć lakierowych.
Pracownicy Instytutu omówią cele poszczególnych badań, stosowane materiały oraz metody, a także osiągnięcia i wyniki ich prac. Poruszą również kwestię utrudnień z którymi mierzą się na co dzień, jak np. jakości zebranych materiałów czy brakujących elementów. Konferencję podsumuje dr hab. Maria Kała, dyrektor Instytutu.
Informacje praktyczne
Targi CrimeLab oraz Targi EuroLab odbędą się w dniach 29-31 marca 2017 roku. Udział w konferencji jest bezpłatny po dokonaniu rejestracji na targi. Szczegółowy program oraz formularz rejestracyjny znajdują się na stronie www.targieurolab.pl.
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje