Picie kawy zmniejsza ryzyko raka wątroby
Zwiększenie spożycia kawy o jedną filiżankę dziennie miało związek ze zmniejszeniem ryzyka HCC o 20 proc. Picie dwóch filiżanek więcej - o 35 proc. i tak dalej, aż do pięciu filiżanek (niewiele osób piło więcej niż pięć). Im więcej kawy, tym mniejsze ryzyko obserwowane było zarówno u kawoszy, jak i u osób, które zazwyczaj kawy nie piją. Pozytywny wpływ, choć mniejszy, miała także kawa bezkofeinowa.
"Picie kawy wiąże się z wieloma korzyściami dla zdrowia, a te badania wskazują, że ma ono także wpływ na zmniejszenie ryzyka nowotworu wątroby. Nie sugerujemy jednak, że każdy powinien zacząć pić pięć filiżanek kawy dziennie" - mówi autor badań dr Oliver Kennedy, dodając, że wyniki są istotne z punktu widzenia zapobiegania rakowi wątrobowokomórkowemu, gdyż zachorowalność na całym świecie wzrasta (zwłaszcza w Chinach i Azji Południowo-Wschodniej).
Rak wątrobowokomórkowy rozwija się najczęściej u osób z marskością i niewydolnością wątroby. Rokowania są często niepomyślne. Szacuje się, że do 2030 roku liczba zachorowań diagnozowanych rocznie wzrośnie o około 50 proc.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje