Powstał portal informacji o mikroelementach
Dane pochodzące z badań i informacje na temat wpływu tych substancji odżywczych na zdrowie są rozproszone i słabo rozpowszechnione. Projekt dotyczący genomiki pierwiastków śladowych oparty na społeczności użytkowników (micronutrient genomics project, MGP) został stworzony w celu ułatwienia systematycznego gromadzenia, analizy i rozpowszechniania informacji na temat zależności między mikroelementami a genomem.
Finansowany przez UE projekt MICROGENNET (Extension, enhancement and strengthening of established collaborations for the purpose of a community-driven knowledge base for micronutrient genomics) zgromadził czołowych ekspertów z całego świata w celu zidentyfikowania metabolicznych i funkcjonalnych właściwości mikroelementów. Badania dotyczyły selenu, cynku, witamin i związków witaminopodobnych oraz przeciwutleniaczy.
Naukowcy badali interakcje pomiędzy folianami, witaminą B12 i ryboflawiną w cyklu metabolicznym folianów i metioniny i określili ich optymalne wymagania. Poszerzyli istniejącą wiedzę na temat związku między polimorfizmami pojedynczych nukleotydów a poziomem selenu w odniesieniu do ryzyka wystąpienia raka jelita grubego. Te informacje podkreśliły znaczenie suplementacji selenu.
Ponadto naukowcy zbadali różne mechanizmy zależne od cynku w układzie oddechowym i wyjaśnili rolę cynku w regulacji mechanizmów śmierci komórki. Zbadano znaczenie zmian genetycznych i epigenetycznych dotyczących biodostępności składników odżywczych i funkcji immunologicznej w odniesieniu do karotenoidów.
Skupiono się również na genetycznych modyfikatorach witaminy C w surowicy i sposobie współdziałania tej witaminy z białkami w osoczu. Zbadano także rolę witaminy D w ekspresji genów oraz określono, w jaki sposób jej niedobór może prowadzić do uszkodzenia DNA. Wszystkie wyniki dotyczące działania mikroelementów zostały udostępnione całej społeczności badawczej za pośrednictwem popularnej platformy internetowej WikiPathways.
Dane uzyskane w projekcie MICROGENNET umożliwiają ocenę wpływu mikroelementów na różne procesy biologiczne. Informacje te posłużą do opracowania zaleceń dotyczących suplementacji, które przyczynią się do poprawy stanu zdrowia i pomogą zapobiegać chorobom przewlekłym.
Źródło: www.cordis.europa.eu
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje