Wysokosprawna analiza zrewolucjonizuje glikozylację
Aby zaspokoić rosnącą potrzebę związaną z analizą glikozylacji białek, naukowcy z finansowanego przez UE projektu HIGHGLYCAN (Methods for high-throughput (HTP) analysis of protein glycosylation) opracowali solidne i szybkie technologie wysokosprawnego profilowania glikozylacji. Ich celem było opracowanie zestawów materiałów i reagentów zgodnych z konkretnymi instrumentami analitycznymi do izolacji i wysokosprawnej analizy glikozylacji. Celem projektu było również uproszczenie procesów, analiza ilościowa i skrócenie czasu pracy.
W celu stworzenia metod profilowania glikozylacji badacze zastosowali metodę ultra wysokosprawnej chromatografii cieczowej, kapilarną elektroforezę żelową z detekcją fluorescencji oraz metodę spektrometrii mas. Ponadto zbadali potencjał wykorzystania robotyki w przygotowywaniu próbek.
Zautomatyzowane procedury profilowania zostały zweryfikowane na próbkach pochodzących od dużych grup uczestniczących w różnych klinicznych badaniach kohortowych. Uzyskane wyniki zostały następnie powiązane ze specyficznym polimorfizmem pojedynczego nukleotydu, co jednoznacznie stanowi o potencjale wykorzystania tych metod jako wysokosprawnych analiz w badaniach biomedycznych.
Działania obejmowały również stworzenie oprogramowania, co stanowiło główną przeszkodę dla wysokowydajnej analizy glikozylacji. Zespół opracował przyjazne dla użytkownika narzędzia umożliwiające wysokowydajną analizę i interpretację dużych zbiorów danych.
Współpraca między naukowcami akademickimi i działającymi w przemyśle przyczyniła się do skutecznego zastosowania technologii HIGHGLYCAN w innowacyjnych produktach i usługach. Ponadto inicjatywy związane z badaniami klinicznymi podejmowane przez partnerów projektu zapewniły skuteczne wykorzystanie opracowanych technologii do stworzenia programów identyfikacji biomarkerów.
Opracowane w ramach projektu technologie mogą znaleźć szerokie zastosowanie w biologii systemów, umożliwiając wnikliwą analizę procesu glikozylacji. To przyczyni się do rozwoju przyszłych badań, których celem będzie odkrycie złożonych sieci genetycznych odpowiadających za glikozylację białek, co umożliwi identyfikację biomarkerów.
Źródło: www.cordis.europa.eu
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje