Leczenie serca … ultradźwiękami
Mimo to dostępne technologie wykorzystywane do badania funkcji serca oraz wykrywania przyczyn choroby wciąż pozostają daleko w tyle. Aby zmniejszyć tę przepaść, uczestnicy finansowanego przez UE projektu USART (Ultrasound guided cardiac arrhythmia treatment) opracowali nowe rozwiązania wspomagające diagnostykę zaburzeń pracy serca. Jednym z badanych rozwiązań jest powszechnie używana kamera ultradźwiękowa rejestrująca obraz o niezwykle dużej liczbie klatek na sekundę, umożliwiająca kardiologom badanie szybkich skurczów serca oraz ruchu zastawek. Jednak w przypadku arytmii do badania krótkotrwałych zaburzeń niezbędna jest o wiele większa rozdzielczość. Dodatkowo 50% pacjentów poddanych terapii ablacyjnej – w której niszczone są tkanki odpowiedzialne za nieprawidłowe wzorce przewodzenia elektrycznego – wymaga ponownego leczenia. W celu zwiększenia skuteczności terapii, partnerzy projektu USART stworzyli wytyczne dotyczące badań ultradźwiękami w czasie rzeczywistym, pozwalające monitorować efekt leczenia.
Opracowali także techniki oraz metody ultraszybkiego obrazowania wolumetrycznego zdolne do wiarygodnego przetworzenia uzyskanych danych na trójwymiarowe obrazy, jak również przetestowali metody obrazowania z użyciem fal dywergentnych w powszechnie dostępnych systemach ultradźwiękowych, na podstawie których oszacowali prędkości ruchu tkanek z zadowalającą dokładnością. Zespół zainteresował się również narzędziami do segmentacji obrazów, przeznaczonymi do wykrywania i śledzenia granic przedsionków oraz określania wskaźników funkcjonalności przedsionków.
Ponadto w ramach projektu zoptymalizowano bazującą na nieprzetworzonych danych z badań ultradźwiękowych metodę monitorowania prowadzenia cewnika w czasie rzeczywistym w trakcie procedur operacyjnych. Metoda ta umożliwia odróżnienie narzędzia od otaczających tkanek, a tym samym uzyskanie wiarygodnych informacji o jego położeniu i orientacji.
Oczekuje się, że ultradźwiękowe metody USART zastąpią w przyszłości techniki rentgenowskie i staną się podstawowym sposobem obrazowania wykorzystywanym do badania etiologii zaburzeń pracy serca. Sama technologia z pewnością zwiększy skuteczność interwencji kardiologicznych oraz poprawi jakość leczenia pacjentów z arytmią serca.
Źródło: http://cordis.europa.eu/
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje