Kobiece mózgi są bardziej aktywne w wielu obszarach
Zespół z kilku amerykańskich instytucji porównał 46.034 skany z tomografii emisyjnej pojedynczych fotonów z 9 klinik. Amerykanie chcieli określić funkcjonalne różnice między mózgami kobiet i mężczyzn.
- Wymierne różnice, które zidentyfikowaliśmy między kobietami a mężczyznami, są istotne dla zrozumienia zależnego od płci ryzyka chorób mózgu, np. alzheimera. Wykorzystywanie narzędzi do funkcjonalnego neuroobrazowania, w tym SPECT, ma zasadnicze znaczenie dla opracowywania w przyszłości precyzyjnie działających leków - podkreśla dr Daniel G. Amen z Amen Clinics.
Okazało się, że kobiece mózgi były znacząco bardziej aktywne w wielu obszarach, a zwłaszcza w korze przedczołowej, która odpowiada za skupienie i kontrolę impulsów, a także w rejonach limbicznych/emocjonalnych (np. zakręcie obręczy), które mają związek z nastrojem i lękiem. Ośrodki wzrokowe i dot. koordynacji (móżdżek) były za to bardziej aktywne u mężczyzn.
Analiza, której wyniki ukazały się w Journal of Alzheimer's Disease, objęła 119 zdrowych osób i 26.683 pacjentów z różnymi zaburzeniami, w tym urazami mózgu, chorobą dwubiegunową, zaburzeniami nastroju, schizofrenią i innymi psychozamica także ADHD. W sumie przyglądano się 128 rejonom (w punkcie wyjścia i podczas zadania na koncentrację).
Akademicy podkreślają, że zrozumienie międzypłciowych różnic ma duże znaczenie, bo ryzyko poszczególnych chorób mózgu jest u kobiet i mężczyzn inne. O ile bowiem panie częściej zapadają na zaburzenia lękowe, chorobę Alzheimera (ChA) i depresję, która sama w sobie stanowi czynnik ryzyka ChA, o tyle u panów częściej diagnozuje się ADHD czy zaburzenia przewodzenia.
Amen i inni uważają, że zwiększony przepływ krwi w korze przedczołowej może wyjaśniać, czemu mocną stroną kobiet są np. empatia, intuicja, samokontrola czy współpraca. Większy przepływ w rejonach limbicznych sugeruje z kolei, czemu kobiety są bardziej podatne na lęk, depresję, bezsenność i zaburzenia odżywiania.
Źródło: www.sciencedaily.com
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje