Kliniczne zastosowanie adenowirusów
Finansowany z funduszy unijnych projekt ADVANCE (Adenoviruses as novel clinical treatments) miał na celu dostarczenie młodym naukowcom wyjątkowej szansy szkolenia z zakresu badań nad adenowirusami. W inicjatywie udział wzięły słynne znakomite międzynarodowe ośrodki badawcze, zajmujące się kluczowymi czynnikami biologii adenowirusów i ich zastosowaniem jako wektorów w chorobach nowotworowych i naczyniowo-sercowych oraz w szczepieniach.
Działania badawcze miały na celu określenie biologii adenowirusów pochodzących od człowieka i całego rzędu naczelnych, jak również tropizm i migrację w komórkach docelowych gospodarza. Stosując różne typy komórek (ludzkie komórki nabłonkowe, komórki krwi, komórki dendrytyczne, makrofagi) naukowcy zbadali receptory i mechanizmy wnikania adenowirusów z wykorzystaniem ścieżek replikacji.
Znaczny wysiłek zmierzał do opracowania kluczowych technologii służących do klinicznego przeniesienia adenowirusów Jako czynników onkolitycznych w leczeniu nowotworów. W tym kontekście naukowcy zbadali geny ułatwiające rozprzestrzenianie się adenowirusów w nowotworach i generowanie odpowiedzi odpornościowych przeciwko antygenom nowotworowym.
Aby użyć adenowirusów w szczepionkach, naukowcy scharakteryzowali alternatywne serotypy jako wektory i wyjaśnili ścieżki przyłączania się i wnikania. Udało się także zbadać dalsze losy wektorów adenowirusowych, co przyczyniło się do zrozumienia ich właściwości in vivo, które można w przyszłości wykorzystać w modelach zwierzęcych i jako narzędzia kliniczne. Ponadto poprawiono użyteczność adenowirusów w terapii genowej układu sercowo-naczyniowego oraz opracowano innowacyjne podejście oparte na adenowirusach w medycynie weterynaryjnej.
Ogólnie rzecz biorąc, badanie ADVANCE zaoferowało lepsze zrozumienie różnorodności, struktury i funkcji adenowirusa. Biorąc pod uwagę globalne społeczno-ekonomiczne obciążenia związane z nowotworami, chorobami zakaźnymi i chorobami układu sercowo-naczyniowego, wyniki projektu otwierają nowe drogi leczenia tych chorób i łagodzenia ich objawów. Pozytywne wyniki projektu stwarzają podstawy dalszej współpracy w zakresie badań związanych z adenowirusami.
Źródło: www.cordis.europa.eu
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje