Powiązania między metabolizmem i apoptozą w mózgu
Kilka enzymów neuronalnych, metabolizujących glukozę, zaangażowanych jest w regulację przetrwania komórki. Należy do nich fosforylujący glukozę mitochondrialną enzym heksokinaza II (HKII) HKII pełni funkcję przełącznika molekularnego, który reguluje przetrwanie neuronów w zależności od stanu metabolicznego. Jednakże, mechanizm molekularny, odpowiadający za regulację tych interakcji między białkami, pozostaje nieznany.
Naukowcy, pracujący przy wspieranym z funduszy unijnych projekcie AINIGMA (Analysing intravital neuronal protein interactions in metabolism and apoptosis) byli zainteresowani charakterystyką krzyżujących się w mózgu ścieżek śmierci komórkowej i regulacji metabolicznej. W szczególności, zbadano te zdarzenia podczas udarów i sprawdzono, jak metabolizm kontroluje degenerację neuronalną.
Badacze stworzyli systemy ekspresji, aby przeanalizować interakcję między rożnymi białkami i ich wpływ metaboliczny w różnorodnych warunkach. Dodatkowo, skojarzono badania interakcji białek w żywych neuronach, uzyskanych z ludzkich pluripotencjalnych komórek macierzystych (iPS) z nowymi narzędziami biofizycznymi, takimi jak mikroskopowe obrazowanie czasu zaniku fluorescencji oraz badanie interferencji RBA (RNAi) w żywych komórkach o wysokiej przepustowości. Ich działania ogniskowały się wokół konkretnych zdarzeń molekularnych w regulacji śmierci komórkowej neuronów.
Ogólnie rzecz biorąc, ustalenie projektowe dostarczyły fundamentalnego wglądu w fizjologiczne i patofizjologiczne funkcje mózgu i podkreśliły rolę metabolizmu w przetrwaniu komórek nerwowych.
Projekt AINIGMA ujawnił nowe ścieżki poszukiwania terapii lub profilaktyki chorób neurodegeneracyjnych, opartych na manipulacji metabolicznej. Co istotne, uzyskane wyniki stosują się nie tylko do konsekwencji udaru, lecz również do innych chorób neurodegeneracyjnych takich jak choroba Alzheimera.
Źródło: www.cordis.europa.eu
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje