Molekularne podstawy rozwoju stwardnienia rozsianego
W projekcie TR1 CELLS przedstawiono szczegółową analizę indukcji Tr1 za pośrednictwem IL-27 w celu zidentyfikowania celów, które można wykorzystać do zahamowania reakcji autoimmunologicznych OUN. Poprzez analizę mikromacierzy komórek potraktowanych TR1 naukowcy zidentyfikowali dwa czynniki transkrypcyjne, IRF1 i BATF, które są wymagane do różnicowania Tr1.
Badania z wykorzystaniem mysiego modelu ludzkiej choroby SM wykazały, że IRF1 i BATF biorą udział w rozwoju reakcji autoimmunologicznych. Myszy z niedoborem IRF1 nie regenerowały się po osiągnięciu szczytowego stadium choroby, a ich stan się pogorszył. Komórki wyizolowane od myszy pozbawionych IRF1 wytwarzały mniejsze ilości IL-10. W przypadku chorych myszy typu dzikiego potraktowanych IL-27, zarówno u myszy pozbawionych IRF1, jak i pozbawionych BATF zaobserwowano brak zahamowania SM. Ponadto u sześciotygodniowych myszy pozbawionych IRF zaobserwowano spontaniczny rozwój mysiej postaci stwardnienia rozsianego, w przeciwieństwie do myszy typu dzikiego z tego samego miotu, które pozostały zdrowe.
Wyniki pokazują również, że IRF1 i BATF wiążą się z regionami regulacyjnymi w locus IL-10 – wiązanie IRF1 zależy od obecności BATF i vice versa.
Ogólnie rzecz biorąc, dowody wskazują, że IRF1 i BATF są pionierskimi czynnikami odpowiedzialnymi za różnicowanie komórek Tr1. IRF1 to czynnik pionierski o mniejszej skali działania/skoncentrowany, a czynnik BATF działa na większą skalę.
Integracja danych umożliwiła opracowanie modelu regulacji transkrypcji zarówno dla komórek Tr1 pozbawionych IRF1, jak i pozbawionych BATF. To sugeruje znaczną zmianę stanu transkrypcji komórek Tr1 pozbawionych BATF, w której pośredniczyło kilka warstw interakcji regulatorowych o zmienionej transkrypcji.
W ramach projektu TR1 CELLS wyjaśniono molekularną współzależność między BATF a IRF1 – proces konieczny do produkcji limfocytów Tr1. Nieprawidłowe funkcjonowanie komórek Tr1 występuje u pacjentów chorujących na SM, dlatego też wyniki projektu będą stanowiły bazę wiedzy do opracowania terapii celowanej.
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje