Lek na astmę z liści rośliny doniczkowej
Niemiecko-brytyjski zespół naukowców z uniwersytetów w Bonn i Nottingham przeprowadził obiecujące badania nad wykorzystaniem do leczenia astmy aktywnego składnika zawartego w liściach ardizji karbowanej (Ardisia crenata) – powszechnie występującej rośliny doniczkowej. Zdołano wyizolować substancję nazwaną FR900359, która jest w stanie niemal całkowicie zahamować skurcze mięśniówki gładkiej oskrzeli, w sposób skuteczniejszy nawet, niż najpopularniejszy lek przeciwastmatyczny – salbutamol (agonista receptorów β2).
Badany związek hamuje bowiem białka Gq, kontrolujące m.in. napięcie dróg oddechowych. Białka te stanowią punkt zejścia się różnych szlaków sygnalizacyjnych, których wzajemne oddziaływanie powoduje zazwyczaj zwężenie dróg oddechowych skutkujące atakiem astmy.
Skuteczność FR900359 została już potwierdzona podczas badań przeprowadzonych na cierpiących na astmę myszach, które po podaniu związku przestały reagować na alergeny. Istotną zaletą testowanej substancji jest też możliwość podawania jej wprost do dróg oddechowych, co ogranicza ryzyko wystąpienia niepożądanych skutków ubocznych.
Czy nowoodkryta substancja okaże się skuteczna w leczeniu chorych na astmę ludzi? By uzyskać jednoznaczną odpowiedź, konieczne jest jeszcze przeprowadzenie ogromnej ilości badań. Początki są jednak zachęcające – udowodniono już bowiem, że ludzkie komórki mięśniówki gładkiej oskrzeli, a także wypreparowane drogi oddechowe zachowują się pod jej wpływem podobnie, jak u poddanych eksperymentom myszy.
Źródło: EurekAlert!
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje