Prace nad szczepionką doustną przeciwko H. pylori
Aby rozwiązać ten problem medyczny, naukowcy z finansowanego ze środków UE projektu HELICOVAXOR opracowali prototyp szczepionki doustnej przeciwko H. pylori. Celem było skuteczne zapobieganie i leczenie zakażeń H. pylori.
Dzięki projektowi HELICOVAXOR osiągnięto znaczące postępy i zidentyfikowano praktyczną formułę inaktywowanej szczepionki całokomórkowej. Nowa formuła na bazie adiuwantów SmPill® wykazała zdolność do intensyfikacji odpowiedzi immunologicznej błony śluzowej jelit na szczepionkę całokomórkową. Ponadto adiuwant w połączeniu z inaktywowaną szczepionką całokomórkową zawierającą antygeny zwiększa skuteczność ochronną szczepionki przeciw zakażeniu H. pylori.
Naukowcy połączyli szczepionkę całokomórkową i adiuwant w jednej tabletce – SmPill®. Ta metoda polega na kapsułkowaniu adiuwantu w formie solubilizowanej, który jest dostarczany wraz z antygenami w postaci zaawansowanej nanoemulsji lub miceli, które są stabilne w temperaturze pokojowej i zapewniają kontrolowane uwalnianie, docierając do konkretnych regionów przewodu pokarmowego. Wykorzystanie technologii SmPill® zwiększa aktywność immunologiczną i przyczynia się do poprawy skuteczności szczepionki w zakresie ochrony immunologicznej.
Badanie wpływu toksykologicznego opracowanego prototypu szczepionki na myszy przebiegło pomyślnie. Zespół opracował odpowiedni zaawansowany proces produkcji doustnej szczepionki, co jest ważne dla przyszłej komercjalizacji.
Przeprowadzono rozmowy ze specjalistycznymi firmami szczepionkowymi, które wykazały duże zainteresowanie. Trwają dalsze optymalizacje przedkliniczne w celu osiągnięcia wyższego stopnia immunizacji i ochrony. Wyniki przyczynią się do opracowania planu rozwoju klinicznego, dzięki którym szczepionka doustna HELICOVAXOR® będzie mogła zostać skutecznie wprowadzona na rynek.
Rezultaty projektu stały się podstawą do przeprowadzenia badań klinicznych u ludzi oraz opracowania szczepionki doustnej przeciwko H. pylori. Produkt HELICOVAXOR® może zostać wiodącą szczepionką przeciwko H. pylori na rynku, ratując życie pacjentów i poprawiając ich jakość życia.
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje