Analiza SM poprzez obrazowanie poziomu mieliny
Diagnostyka choroby oraz monitorowanie jej rozwoju zazwyczaj odbywa się za pomocą obrazowania metodą rezonansu magnetycznego (ang. magnetic resonance imaging - MRI), które pozwala na szybką identyfikację zmian demielinizacyjnych w stwardnieniu rozsianym. Jednakże, MRI ma niewystarczającą rozdzielczość i swoistość, by można było dostrzec pojedyncze włókna mieliny i konieczne staje się wykorzystanie alternatywnych nieinwazyjnych metod optycznych w celu badania mieliny i patologii metabolizmu.
W finansowanym z funduszy unijnych projekcie OPTICMYELIMET zaproponowano zaawansowane metody optyczne, służące do badania zmian demielinizacyjnych w stwardnieniu rozsianym oraz kwantyfikacji mieliny oraz stanów metabolicznych w mózgu. Naukowcy zastosowali nieliniowe obrazowanie optyczne (NLO), technikę, która łączy kilka modalności kontrastowych. Połączyli trzecią harmoniczną promieniowania (ang. third harmonic generation, THG) oraz koherentne antystokesowskie rozpraszanie Ramana (CARS) na jednej platformie mikroskopowej, co pozwoli na wizualizację osłony mielinowej bez znakowania.
W ten sam system, zespół wbudował funkcję wielokolorowej mikroskopii obrazującej czas życia fluorescencji dwufotonowej (FLIM) do celów kwantyfikacji wewnętrznego metabolicznego koenzymu NADH oraz metabolicznego stanu komórek. System wykorzystano do demonstracji skutków leków metabolicznych na stężenia i okres życia NADH w postaci wolnej i związanej w hodowanych komórkach, a następnie, w dalszym kroku zweryfikowano w rozwijających się płodach danio pręgowanego i zamiennikach tkanek.
Układ OPTICMYELIMET można wykorzystać do ustalenia właściwości procesów metabolicznych w tkankach prawidłowych i patologicznych. Sygnały THG/CARS dotyczą struktury mieliny oraz jej rozkładu w przekroju tkanki mózgowej. Sygnały FLIM dotyczą komórkowych stanów oksydacji-redukcji.
Ogólnie rzecz biorąc, innowacyjne nieinwazyjne techniki NLO, wypracowane w ramach projektu OPTICMYELIMET pomogą podjąć działania w sprawie poważnego problemu zdrowotnego i okażą się użyteczne w badaniach biomedycznych związanych z patologiami, dotyczącymi mieliny, oraz chorobami neurodegeneracyjnymi.
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje