Na drodze do zmniejszenia lekooporności
Uczestnicy wspólnego unijnego projektu R-GNOSIS zdecydowali się stworzyć nowoczesne procedury interwencyjne ograniczające przenoszenie, zakażenie i rozprzestrzenianie się MDR-GNB. W ramach projektu przeprowadzono pięć międzynarodowych badań klinicznych nad metodami interwencji, wykorzystując przy tym innowacyjne techniki prognozowania mikrobiologicznego, modelowania matematycznego i zarządzania danymi. Podczas tych badań przeanalizowano interwencje obejmujące testy wykonywane w miejscu opieki (POCT, Point-Of-Care Tests), dekolonizację w jelitach, szybkie testy diagnostyczne stolca oraz izolację kontaktową pacjentów. Przestudiowano również strategie dla oddziałów intensywnej opieki medycznej.
Testy POCT do przesiewowych badań infekcji dróg moczowych, mimo że nie najtańsze, zostały uznane za najlepszy sposób doboru przepisywanych antybiotyków. W przypadku dekolonizacji jelit konsorcjum zastosowało system dostarczania uwalniający najpierw antybiotyk bezpośrednio w okrężnicy, a następnie bakterie kałowe pochodzące od osoby zdrowej.
Na kolejnym etapie projektu R-GNOSIS naukowcy określili korzyści wynikające z izolacji kontaktowej pacjentów zakażonych enterobakteriami wytwarzającymi β-laktamazy o rozszerzonym spektrum (ESBL-E) z zachowaniem tych samych procedur izolacyjnych co przy pacjentach zakażonych MRSA. Okazało się, że izolacja kontaktowa nie zmniejszyła w znaczącym stopniu gęstości zapadalności na ESBL-E wśród pacjentów hospitalizowanych na zwykłych oddziałach dla dorosłych. Jednakże w przypadku bakterii Klebsiella pneumoniae produkujących ESBL izolacja ta była skuteczna. Zastosowanie zgromadzonych danych w innowacyjnych modelach pozwoli lepiej rozumieć i przewidywać przyszłe trendy oraz określać skutki interwencji.
Podsumowując, wyniki projektu R-GNOSIS znacząco poszerzyły wiedzę w zakresie przenoszenia się bakterii MDR-GNB i ich wykrywania. Opracowane badania i analizy wspomogą wdrożenie procedur profilaktycznych opartych na dowodach i pozwolą stworzyć lepsze wytyczne kliniczne umożliwiające skuteczną walkę z rozprzestrzenianiem się zakażeń MDR-GNB w Europie oraz ich skutkami.
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje