Pięć badaczek z nagrodą L'Oreal-UNESCO
Badaczki z Afryki Południowej, Chin, Wielkiej Brytanii, Argentyny i Kanady zostały wyróżnione za wybitny wkład w rozwój nauki w 20. edycji programu L'Oreal-UNESCO For Women in Science Awards. Każda z nich otrzyma stypendium w wysokości 100 tys. euro.
Każda badaczka nagrodzona w 20. edycji programu L'Oreal-UNESCO For Women in Science Awards reprezentuje jeden z następujących regionów świata: Afryka i kraje arabskie, Azja i Pacyfik, Europa, Ameryka Łacińska i Ameryka Północna. Tegoroczne laureatki prowadzą badania w obszarach medycyny, nauk biologicznych i ekologii.
Stypendia w wysokości 100 tys. euro otrzymały: prof. Heather Zar z Afryki Południowej za badania nad zapaleniem płuc, gruźlicą i astmą; prof. Meemann Chang z Chin za pionierską pracę nad zapisami paliw kopalnych - która pozwala zrozumieć, w jaki sposób wodne kręgowce przystosowały się do życia na lądzie; prof. Caroline Dean z Wielkiej Brytanii - za zbadanie, jak rośliny dostosowują się do otoczenia i zmieniającego się klimatu. Wśród nagrodzonych znalazły się także: prof. Amy T. Austin z Argentyny za wkład w zrozumienie roli, jaką ekosystemy lądowe pełnią w środowisku naturalnym oraz zmodyfikowanym przez człowieka oraz prof. Janet Rossant z Kanady za prace mające pomóc w zrozumieniu tego, jak powstają tkanki i narządy w rozwijającym się zarodku - poinformowała PAP w komunikacie prasowym firma L'Oreal Polska.
Przewodniczącą jury w tegorocznej edycji programu była prof. Elizabeth H. Blackburn, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny w 2009 r. Prof. Blackburn jest również byłą stypendystką programu L'Oreal-UNESCO For Women in Science Awards - nagrodzona została w 2008 r.
Program L’Oréal-UNESCO For Women in Science istnieje od 1998 roku. Jego celem jest wsparcie dla kobiet naukowców i ich prac badawczych. W ramach programu przygotowywany jest także ranking kobiet, które mogą zmienić świat - "International Rising Talents". W 2016 r. wyróżnienie odebrała dr Bernadeta Szewczyk z Instytutu Farmakologii PAN w Krakowie, z kolei w 2017 r. w tym gronie znalazła się dr hab. Joanna Sułkowska z Uniwersytetu Warszawskiego.
Od 2000 roku organizowany jest tez program L’Oréal Polska Dla Kobiet i Nauki, w ramach którego co roku utalentowane polskie doktorantki, habilitantki i magistrantki uzyskują stypendium na dalsze badania oraz możliwość ich promowania. W ramach dotychczasowych 17 edycji w Polsce wyróżnionych zostało już 87 kobiet.
Ceremonia wręczenia nagród L'Oreal-UNESCO For Women in Science odbędzie się 22 marca 2018 r. w Paryżu.
Autor: Katarzyna Florencka
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje