Składnik piwa pomocny w leczeniu zespołu metabolicznego
Zespół metaboliczny charakteryzuje się współwystępowaniem co najmniej dwóch z takich objawów jak otyłość, nadciśnienie, wysoki poziom glukozy we krwi, niski poziom dobrego cholesterolu czy wysoki poziom trójglicerydów. Szacuje się, że cierpi na niego 35 proc. mieszkańców Stanów Zjednoczonych.
Do rozwoju zespołu metabolicznego przyczynia się dieta bogata w tłuszcze nasycone, która sprzyja utrzymywaniu się przewlekłego stanu zapalnego w organizmie. Schorzenie to ma związek nie tylko z podwyższonym ryzykiem rozwoju cukrzycy typu 2 i chorób układu sercowo- naczyniowego, ale także dysfunkcji poznawczych i demencji.
Naukowcy z Oregon State University oraz Oregon Health & Science University podczas badań na myszach wykazali, że pochodzący z szyszek chmielu prenyloflawonoid o nazwie ksantohumol (XN) i jego uwodornione pochodne DXN i TXN zmniejszają insulinooporność. Zwiększają także tolerancję glukozy oraz wrażliwość na leptynę (hormon wpływający hamująco na ośrodek głodu). Co więcej, związki te zniwelowały problemy z pamięcią przestrzenną u gryzoni karmionych wysokotłuszczowym pożywieniem.
Źródło: www.pap.pl
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje