Ćwiczenia poprawiające stan zdrowia kości
Obecnie interwencje w zakresie opieki zdrowotnej są nastawione na zapobieganie, a dla utrzymania i wzmacniania gęstości kości kluczowe są ćwiczenia. Badając wpływ pływania, jazdy na rowerze i piłki nożnej u nastolatków, zespół finansowanego ze środków UE projektu PRO-BONE wykazał, że niektóre schematy ćwiczeń są bardziej korzystne niż inne. Zespół odkrył, że sporty o niskiej intensywności powinny być wspomagane krótkimi seriami ćwiczeń obciążających, aby przynieść korzystny wpływ na zdrowie kości u młodzieży.
Lepiej zapobiegać niż leczyć
Osteoporoza jest w dużym stopniu zależna od czynników genetycznych – badania epidemiologiczne wykazują, że czynniki dziedziczne odpowiadają za 60–80% zmienności gęstości mineralnej kości. Za pozostałe zmiany masy kostnej odpowiadają czynniki środowiskowe, zarówno niemodyfikowalne (np. hormony), jak i modyfikowalne (np. wapń i witamina D). Jednym z kluczowych czynników modyfikowalnych są ćwiczenia fizyczne.
Badacze z projektu PRO-BONE uznali, że skoro piłka nożna, jazda na rowerze i pływanie należą do najpopularniejszych sportów uprawianych przez nastolatków na całym świecie, badanie ich wpływu na rozwój kości byłoby ze względów naukowych pożądane. Jak wyjaśnia dr Luis Gracia-Marco: „nie wszystkie sporty mają pozytywny wpływ na masę kostną, ponieważ rozwój kości zależy od mechanicznego obciążenia szkieletu i wywieranych na niego sił. Siły te warunkują modelowanie i przebudowę kości”.
Do badania PRO-BONE pierwotnie zrekrutowano 121 chłopców w wieku 12–14 lat: 37 piłkarzy, 29 rowerzystów i 41 pływaków, z grupą kontrolną liczącą 14 osób. Przez ponad rok badacze obserwowali uczestników badania podczas ich treningów sportowych. Piłkarze, rowerzyści i pływacy biorący udział w tym trwającym dziewięć miesięcy badaniu zostali losowo przydzieleni do jednej z dwóch podgrup: grupy kontrolnej i grupy interwencyjnej. Interwencja miała formę progresywnego skocznościowego treningu pliometrycznego, podczas którego uczestnicy wywierają maksymalną siłę skoku przez około 10 minut dziennie, trzy do czterech razy w tygodniu. Następnie badano masę, geometrię i strukturę ich kości oraz szereg markerów biochemicznych.
Porównanie zawodników wykazało, że młodzi piłkarze mają lepszą jakość kości (tkanki kostnej) niż pływacy i rowerzyści. Naukowcy odkryli również, że w przypadku pływaków i rowerzystów trening skocznościowy może znacznie poprawić objętość kości i jej geometrię w szyjce kości udowej, a także teksturę lędźwiowego odcinka kręgosłupa (obszary o znaczeniu klinicznym stosowane w diagnostyce osteoporozy), a także utrzymać stały poziom obrotu kostnego – procesu tworzenia nowej tkanki kostnej.
Opracowanie połączonej strategii
Wiadomo, że lekkie sporty, takie jak jazda na rowerze i pływanie, przynoszą wiele korzyści zdrowotnych, np. dla układu krwionośnego. Zespół projektu PRO-BONE ustalił, że nie zwiększają one masy kostnej, co oznacza, że kluby sportowe i atleci mogą łączyć swoje ćwiczenia z podnoszeniem ciężarów i sportami wymagającymi skoków, takimi jak piłka nożna, tenis, badminton lub koszykówka.
Dr Gracia-Marco podsumowuje: „wyniki te pokazują, jak ważne jest wdrażanie ćwiczeń obciążających w celu poprawy zdrowia kości w ramach treningu sportowego, który charakteryzuje się niską lub zerową intensywnością”.
Naukowcy zamierzają obserwować uczestników przez dłuższy czas, aby lepiej ocenić efekty programu treningów skoczności. Dodatkowo mają nadzieję zmierzyć, w jakim stopniu najczęściej uprawiane sporty, takie jak pływanie i jazda na rowerze, wpływają na osiągnięcie szczytowej masy kostnej.
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje