Tekstylia to nie tylko ubrania
Nanotechnologia w większości przypadkach kojarzona jest z działami typowo inżynierskimi, takimi jak elektronika, motoryzacja, bioprocesy, medycyna itp. Nic bardziej mylnego! Ta innowacyjna nauka wykazuje swoją interdyscyplinarność w wielu gałęziach przemysłu o których w pierwszej chwili byśmy nie pomyśleli. Mowa o przemyśle tekstylnym, a dokładniej o zastosowaniu nanomateriałów tworzących włókna i o ich wyrobach nie tylko jako codziennych ubrań.
Chcąc jednak pozostać chwilę w temacie ubrań, można przeanalizować co znajduje się i do czego służy odzież wykonana z nanowłókien lub zawierająca nanowłókna jako dodatek. Mowa o odzieży specjalistycznej do szpitali zarówno dla pacjentów jak i lekarzy, a idąc dalej – także o pościeli czy opatrunkach. Standardowo wykorzystywane są włókna grafenowe, nanorurkowe czy z dodatkiem metali lub ich tlenków będących w rozmoarze nano. W zależności od zastosowania mają one właściwości anty-mikrobiologiczne, niegniotące się ale także hydrofobowe, odporne na ogień czy niwelujące zapachy.
Myśląc o tekstyliach, słusznie pierwszym skojarzeniem są wszelkiej maści ubrania. Jednak to nie wszystko. Przez tekstylia przemysłowe można rozumieć sfunkcjonalizowane włókna – na przykład w formie mat – które mogą służyć do wpasowania się w obszary wokół rur czy takie posiadające dziury. Funkcjonalizacja polega zwykle na stworzeniu kompozytu, którego bazowymi właściwościami będą właściwości stosowanych włókien. By zostały tak zastosowane powinny cechować się jak najmniejszą przepuszczalnością i jednocześnie znaczną lekkością gramatury.
Wprowadzenie podejścia nanotechnologicznego do przemysłu tekstylnego nie jest wyłącznie specjalnością akademicką. Realnie działającymi firmami są przykładowo Deewear (Włochy), Aspen Aerogels (USA) i Nanotex (USA, Azja, Europa). Pierwsza słynie z wprowadzenia grafenu do odzieży sportowej. Druga – z izolacji termicznej opartej o specyfikę nanomateriałów, zaś trzecia – oprócz produkcji ubrań zahacza także o przemysł meblarski i projektowanie wnętrz. Uniwersytety i ich jednostki badawcze, które zgłębiają temat są między innymi Centre for Textile Science and Engineering w Ghent University oraz The Textiles Nanotechnology Laboratory w The University of Cornell.
Źródło: www.nanonet.pl
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje