Głęboki sen umożliwia naukę nowych skojarzeń
W trakcie snu głębokiego możliwe jest nabywanie nowych informacji, a następnie odtwarzanie ich – chociażby w formie skojarzeń – po przebudzeniu. Stan nieświadomości nie wyklucza możliwości uczenia się – czytamy na łamach czasopisma „Current Biology”.
W poprzednich badaniach dowiedziono, że podczas snu głębokiego (wolnofalowego) dochodzi do konsolidacji śladów pamięciowych, dlatego drzemka sprzyja utrwalaniu informacji i umiejętności zdobytych przed zaśnięciem.
Teraz naukowcy z Uniwersytetu w Bernie (Szwajcaria) po raz pierwszy wykazali, że podczas snu głębokiego mogą powstawać również nowe ślady pamięciowe, tzn. w trakcie wypoczynku można przyswajać świeże informacje, a następnie przypominać je sobie po przebudzeniu.
Badacze kilkakrotnie odtwarzali śpiącym ochotnikom nagrania zawierające słowa pochodzące z wymyślonego języka i ich tłumaczenia, np. tofer – klucz, guga – słoń. Robili to w momentach zsynchronizowanej aktywności komórek nerwowych podczas snu głębokiego.
Okazało się, że uczestnicy po przebudzeniu kojarzyli znaczenie niektórych słów. Byli na przykład w stanie - z prawdopodobieństwem większym od przypadku – skategoryzować je pod względem rozmiaru – „guga” jako wyraz oznaczający coś dużego i „tofer” jako wyraz oznaczający coś małego.
Co ciekawe podczas odtwarzania informacji nabytych w trakcie snu u badanych dochodziło do pobudzenia hipokampa – struktury, która zazwyczaj uaktywnia się w sytuacji świadomego uczenia się.
Wyniki badania wywracają dotychczasową wiedzę do góry nogami.
„Wygląda na to, że niektóre struktury mózgowe mogą pośredniczyć w powstawaniu śladów pamięciowych bez względu na stan świadomości” – komentuje Marc Züst, jeden z autorów badania.
„Dopiero przyszłe prace pokażą, jak bardzo głęboki sen może być przydatny w nabywaniu nowych informacji i jakie są tego konsekwencje” – dodaje inna badaczka, Katharina Henke.
Źródło: pap.pl
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje