Antyewolucyjne leki na raka
Leki, które mają powstrzymać proces uodparnianie się nowotworów na leczenie, mogą się pojawić w ciągu dziesięciu lat – ogłosili specjaliści z brytyjskiego Institute of Cancer Research (ICR).
Obecnie stosowane metody leczenia – zabiegi chirurgiczne, chemioterapia, radioterapia – niekiedy zawodzą, ponieważ najbardziej niebezpieczne komórki nowotworowe potrafią się zaadaptować i przeżyć dzięki szybko zachodzącym procesom ewolucyjnym.
Jak podkreśla prof. Paul Workman z ICR, zdolność nowotworów do adaptowania się i uodparniania na stosowane leczenie jest największym wyzwaniem dla onkologów. Nowe leki uniemożliwiające powstawanie korzystnych dla guza zmian mogłyby pozwolić na opanowane chorób nowotworowych, poprawić jakość życia, a wielu przypadkach umożliwić wyleczenie.
W badania nad lekami tego rodzaju zainwestowano właśnie 75 milionów funtów, a w nowym ośrodku ma współpracować 300 specjalistów
Obecnie trwają badania nad lekami, które hamowałyby działanie cząsteczki o nazwie APOBEC, która zwykle pomaga układowi immunologicznemu adaptować się, jednak w ponad połowie przypadków nowotworów przyspiesza ewolucję prowadzącą do oporności na leki.
Możliwe jest też takie pokierowanie ewolucją komórek nowotworu, aby uodpornił się na jeden lek, stając się bardziej wrażliwym na inny, po czym skutecznie go zniszczyć. Duże znaczenie w przewidywaniu możliwych dróg ewolucji nowotworu będzie zadaniem ekspertów miało wykorzystanie sztucznej inteligencji.
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje