Lek na cukrzycę zmniejsza zaburzenia lękowe u myszy
Metformina, stosowana w leczeniu cukrzycy, redukuje zaburzenia lękowe u myszy poprzez zwiększenie dostępności serotoniny w mózgu - wykazały badania opublikowane na łamach pisma "JNeurosci".
U samców myszy karmionych pożywieniem o wysokiej zawartości tłuszczu metformina zmniejszała poziom aminokwasów rozgałęzionych (BCAA) zaburzających przedostawanie się do mózgu tryptofanu, który następnie przekształcany jest w serotoninę. Przekładało się to na zmniejszenie u gryzoni częstotliwości zachowań świadczących o zaburzeniach lekowych.
Przeciwdepresyjnemu działaniu towarzyszyła poprawa neurotransmisji w hipokampie, tj. strukturze mózgu odpowiedzialnej za pamięć i uczenie się.
Osoby z cukrzycą są bardziej narażone na zaburzenia nastroju, w tym depresję. Choć mechanizm stanowiący przyczynę zależności pomiędzy insulinoopornością a depresją i zaburzeniami lękowymi nie został jeszcze poznany, zdaniem autorów kluczowa może być regulacja poziomu serotoniny.
Wyniki tych badań oznaczają konsekwencje dla leczenia pacjentów cierpiących jednocześnie na cukrzycę i zaburzenia nastroju - komentują badacze w artykule (DOI: 10.1523/JNEUROSCI.2904-18.2019).
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje