Stymulacja nerwu błędnego hamuje starzenie się?
Stymulacja nerwu błędnego poprzez ucho zewnętrzne może hamować starzenie się organizmu poprzez częściową rewitalizację układu nerwowego - pokazują wstępne, ale obiecujące badania naukowców University of Leeds.
„BBC News” informuje, że wskazują na to testy, jakie specjaliści brytyjskiej uczelni przeprowadzili wśród 29 zdrowych osób w wieku co najmniej 55 lat. Do ucha zewnętrznego podłączono im aparat stymulujący nerw błędny, należący do autonomicznego układu nerwowego.
Nerw błędny jest najdłuższym nerwem czaszkowym i nerwem mieszanym, którego włókna odchodzą z mózgu do wielu miejsc organizmu i narządów, w tym do mięśni gardła, krtani i podniebienia, serca, płuc, jelit oraz nerki. Jedno z nich dociera także do ucha zewnętrznego. Nerw błędny wpływa na funkcjonowanie wielu układów, reguluje pracę płuc, serca i ciśnienie tętnicze oraz układ pokarmowy.
Wraz z wiekiem układ nerwowy człowieka jest mniej sprawny, co wpływa na cały organizm. Gorzej funkcjonuje także nerw błędny.
Eksperyment - wyjaśnia autorka badania dr Beatrice Bretherton z University of Leeds - polegał na stymulacji tego nerwu za pośrednictwem aparatu podłączonego do ucha zewnętrznego. Stymulacja ta – zapewnia - jest bezbolesna, może być odczuwane jedynie delikatne łaskotanie. Podczas testów wykonywano ją przez 15 minut dziennie w okresie dwóch tygodni.
Brytyjska specjalistka twierdzi, że po takich prostych zabiegach poprawiała się u badanych ochotników równowaga między systemem współczulnym (pobudzającym) i przywspółczulnym (hamującym). Najbardziej było to widoczne u osób, u których była ona najbardziej zakłócona. Oznaczało to, że wyraźniej poprawiło się u nich samopoczucie, takie osoby lepiej się też wysypiały.
Dr Bretherton przyznaje, że potrzebne są obserwacje na większej grupie osób i w dłuższym okresie. Uważa jednak, że uzyskane efekty są jedynie „czubkiem góry lodowej” tego, co można osiągnąć dzięki stymulacji nerwu błędnego. Kolejne próby mają na przykład wykazać, czy ta metoda umożliwi leczenie niewydolności serca, depresji oraz tzw. zespołu jelita drażliwego.
Źródło: pap.pl
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje