Smog zwiększa liczbę zawałów, udarów i ataków astmy
Brytyjscy specjaliści na przykładzie miast Wielkiej Brytanii wyliczyli, że w dniach, kiedy występuje smog o kilkaset więcej jest zawałów serca, udarów mózgu oraz ataków astmy. Wraz z zagrożeniem klimatycznym mamy również zagrożenie zdrowotne – alarmuje szef NHS England Simon Stevens.
„BBC News” informuje, że pod uwagę wzięto dziewięć miast: Londyn, Birmingham, Bristol, Derby, Liverpool, Manchester, Nottingham, Oxford i Southampton. Gdy przeanalizowano liczbę wezwań karetek pogotowania, potwierdziło się to, co podejrzewano od dawna: smog zwiększa liczbę nagłych przypadków pogorszenia zdrowia wśród dzieci i dorosłych.
Według specjalistów King`s College London, we wszystkich tych miastach w czasie smogu liczba zawałów serca dodatkowo zwiększa się o ponad 120, udarów mózgu – o ponad 230, a ataków astmy – o prawie 200. Wyliczenia te dotyczą tylko wezwań karetek pogotowia, a zatem tego, co się dzieje w miastach. W tych statystykach nie uwzględniono pogorszenia zdrowia u pacjentów hospitalizowanych, co też mogło mieć miejsce.
Najwięcej przypadków pogorszenia zdrowia mieszkańców odnotowano w dużych miastach. Przykładowo w Londynie w dniach, kiedy wzrastało zanieczyszczenie powietrza, liczba zawałów zwiększała średnio się o prawie 87, udarów mózgu – o 144, a ataków astmy – o 74 u dzieci i 33 u dorosłych.
Brytyjscy specjaliści zwracają uwagę, że smog powoduje pogorszenie stanu zdrowia mieszkańców również w dłuższym okresie: zwiększa bowiem liczbę nowotworów płuca, które rozwijają się po wielu latach, a także zaburzenia w rozwoju umysłowym i układu oddechowego u dzieci.
„Jest oczywiste, że zagrożenie klimatyczne jest w istocie również zagrożeniem zdrowotnym. To się dzieje już teraz, a nie dopiero w 2025 r. czy 2050 r., dlatego razem już musimy podjąć działania” - podkreśla cytowany przez „Guardiana” szef NHS England Simon Stevens.
Wskazują na to te same badania z King`s College London. Naukowcy wykazali, że zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza w analizowanych dziewięciu brytyjskich miastach o jedną piątą, spowodowałoby spadek przypadków raka płuca o 5-7 proc.
Europejska Agencja Środowiska (EEA) opublikowała w 2018 r. badania, z których wynika, że co roku z powodu zanieczyszczenia środowiska w Europie dochodzi do około 500 tys. przedwczesnych zgonów. Najbardziej szkodliwy jest tzw. pył zawieszony, występujący głównie w dużych miastach.
Pył zawieszony wnika do płuc powodując podrażnienia i stany zapalne, ale może również przedostawać się do krwiobiegu. Skutkiem tego są zarówno choroby układu oddechowego jak i schorzenia kardiologiczne. Pył ten powoduje również uszkodzenia innych narządów, takich jak wątroba, śledziona, mózg oraz organy rozrodcze.
Wśród krajów z najbardziej zanieczyszczoną atmosferą jest Polska. Według raportu „Air quality in Europe - 2016” w tej statystyce nasz kraju znalazł się na drugim miejscu za Bułgarią. Na kolejnych miejscach są Czechy, Słowacja, Cypr, Słowenia, Włochy, Węgry, Rumunia i Litwa.
Źródło: pap.pl
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje